בלעדי: השקר הגדול מאחורי שיטת חישוב דמי המזונות

בלעדי: השקר הגדול מאחורי שיטת חישוב דמי המזונות

הסוגיה הכי בוערת בקרב זוגות המעוניינים להתגרש, וכן זוגות שהחלו בהליך פרידה, היא סוגיית דמי המזונות (התשלום שיידרשו לשלם/ לקבל לאחר הגירושין עבור הוצאות הילדים הכלליות) ודמי המדור (התשלום שיידרשו לשלם/ לקבל לאחר הגירושין עבור הוצאות המגורים).

לא בכדי מדובר בסוגיה בוערת, מאחר שההשלכות שלה הינן הרות גורל על המשך חייהם של בני הזוג לאחר הגירושין. מאחר שמדובר בעניין כל כך חשוב ומהותי לכל מי שעומד לפני גירושין או בהליך הגירושין, עידן האינטרנט והרשתות החברתיות, נתן מענה לשאלה בדמות של אתרים, מחשבונים ויועצים רבים, שמוכוונים לתת לבני הזוג העומדים לפני פרידה או בהליך גירושין, הערכות של גובה דמי המזונות והמדור שהם יצטרכו לשלם או לקבל בעתיד. אנו החלטנו לבדוק את האתרים, המחשבונים והיועצים, לבחון את הייעוץ המתקבל מהם לבני הזוג המחפשים את המידע.

הבדיקה שלנו נערכה באמצעות הצגת מספרים דומים בכל אחד ממקורות החישוב, על מנת לבדוק אם קיימת נוסחה אחת נכונה/ ברורה לפיה צריך לחשב את גובה דמי המזונות והמדור. הבדיקה שלנו העלתה עובדה מדהימה, לפיה בכל אתר ואתר, בכל מחשבון ומחשבון ואצל כל אחד מהיועצים, על סמך אותו בסיס נתונים, קיבלנו תוצאות שונות לחלוטין.

חשבתם שלהתחתן זה יקר? חישוב דמי המזונות

חשבתם שלהתחתן זה יקר? חישוב דמי המזונות

מעבר לכך, גילינו שיש גם הבדלים גדולים בתוצאות החישוב, באותם אתרים, כאשר שינינו את מין המתגרש (על סמך אותם נתונים מספריים מילאנו פעם אחת כי מדובר באישה ופעם אחרת כי מדובר בגבר, והחישובים היו שונים).

המסקנה שלנו מהבדיקה, היתה שככל הנראה, ישנו ניסיון לנסות לרצות/ למקסם, את הדרישות של ממלא הפרטים, וכן כי יש אי בהירות גדולה בנוגע לאופן חישוב דמי המזונות והמדור.

פנינו ליניב שוורצמן, יו"ר לשכת המגשרים בישראל, העומד בראש פירמת המגשר, לקבל הסברים עבור המתגרשים, בסוגיה הבוערת הזו של גובה דמי המזונות והמדור.

"דמי המזונות והמדור הם נתון קריטי לגבר ולאישה, באופן טבעי שני הצדדים בהליך הגירושין מודאגים מגובה הסכומים המדוברים, מאחר שהם ישפיעו על הביטחון הכלכלי של כל אחד מהם ושל ילדיהם. מה שחשוב שבני הזוג המתגרשים יבינו, שהם נפרדים אחד מהשני ולא מהיותם הורים לילדיהם, ומעצם הקשר לילדים, הרי גם בני הזוג המתגרשים יוותרו בקשר, כזה או אחר, שנים רבות קדימה.

"כל קביעה שקשורה לגובה דמי המזונות והמדור שלא תהא מוסכמת, משמעותה מתח, ניתוק וכעס לאורך שנים באופן שישפיע קשות על הילדים שלהם ועל עצמם (זאת בהתעלם מן ההשלכות המעשיות בחיי היומיום, נפשית ופיזית). אני לא מכיר תיק אחד שבו בית המשפט נתן לאחד הצדדים בדיוק מה שהוא ביקש בהליך גירושין, בית המשפט עושה איזון בין בני הזוג, כך ששני בני הזוג יוצאים בסופו של דבר מאוכזבים כי הם ציפו לקבל סכום גבוה יותר (האישה) או לשלם סכום נמוך יותר (הגבר).

"בנוסף, תוצאות התחקיר לגבי אופן החישוב של דמי המזונות והמדור באינטרנט לא מפתיעות אותי מכיוון שאין נוסחה אחת קבועה לחישוב דמי המזונות והמדור אלא איזון בין 3 משתנים:

1.זמני השהות וגידול הילדים: בני הזוג צריכים לבדוק מה תהיה חלוקת הסדרי השהות של הילדים עם כל אחד מהם. באופן טבעי ההורה שהילדים ישהו אצלו זמן רב יותר, יישא בנטל כספי גדול יותר.

2. הכנסות הצדדים: צריך לבחון את פערי ההכנסות בין הצדדים. המטרה של הבדיקה והחישוב הכולל היא ששני בני הזוג יוכלו להמשיך בחייהם בכבוד ולפרנס את עצמם ואת ילדיהם.

3. הוצאות הילדים: בני הזוג צריכים לבדוק ולערוך חישוב של הוצאות הילדים בפועל (בהווה) ובעתיד. לעיתים קרובות אני נתקל בבני זוג שלא יודעים מה גובה ההוצאות האמיתי שלהם עבור הילדים, ונכנסים לוויכוח ללא חישוב אמיתי. עריכת חישוב מסודרת על ידי טבלת הוצאות המצויה אצל המגשר תאפשר לצדדים לקבל אינדיקציה ריאלית לגבי הבקשות שלהם.

שכלול וסיכום של שלושת המשתנים, ייתן לנו תמונה ריאלית לגבי גובה דמי המזונות ודמי המדור, ויסייע לבני הזוג, אשר יראו את המספרים בפניהם, להגיע להסכמות במסגרת הליך הגישור.

אני חייב לציין כי מניסיוני, אין הסכם אחד הדומה למשנהו, בין הזוגות המתגרשים המגיעים להליכי הגישור, כי בכל הסכם יש את היצירתיות וההתאמה האישית, לאותו זוג ספציפי. בסופו של דבר צריכים לזכור שלא מדובר על העברת כסף מיד ימין ליד שמאל אלא על גידול הילדים של שני בני הזוג הנפרדים  בכבוד וביציבות".

המסקנה העולה מהתחקיר ומדבריו של יניב שוורצמן היא פשוטה. כמו כל דבר בחיים אין שחור ולבן אלא לפחות 50 גוונים של אפור שמתאימים לכל זוג וזוג ומי שמנסה למכור לכם תמונת שחור לבן, מוכר למעשה אשליה.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

רוצים להחליט בעצמכם את דמי המזונות? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: