פניה לעורך דין – ממה צריכים להיזהר?

פניה לעורך דין – ממה צריכים להיזהר?

עורך דין הוא הגורם הראשון שכל אחד מאיתנו פונה אליו ברגע של סכסוך. איך אנחנו יודעים האם הפניה לעו"ד מסייעת לנו או אולי דווקא מזיקה. מהטמה גנדהי העלה טענה מנומקת ומבוססת שעורכי הדין הם אלו שבעצם מלבים את הסכסוך בגלל אינטרס כלכלי שיש להם. שהתשובה לשאלה מי צודק ידוע היטב קודם כל לשני הצדדים המעורבים בסכסוך, אך אנחנו בטיפשותנו סבורים כי אדם אחר הלוקח את כספנו יכול להביא לנו צדק, בסופו של דבר גם עורכי דין הם בני אדם ובכל אדם יש מהטוב. מעשיו הטובים של עורך דין מתרחשים כאשר הוא חדל מלחשוב כעורך דין, אני (גנדהי) טוען כי העיסוק בעריכת דין מלמד את האדם שחיתות ומציב לפניו פיתויים שרק מעטים מצליחים לעמוד בהם. גנדהי מוסיף ואומר שבני אדם נעשים לעורכי דין לא בכדי לסייע למי שזקוק בכך, אלא על מנת להתעשר, עריכת הדין מבחינתם היא הדרך להתעשרות ולפיכך האינטרס בעבודה שלהם היא הגברת הסכסוך, ידוע לי כי כאשר מתגלים סכסוכים עורכי הדין מאושרים, חלק מהם אף מולידים אותם, במקום שאין מריבה הם יוצרים מריבה."

מכיוון שברור לנו שבעת סכסוך נזקקים לסיוע של עורכי דין ועורכי הדין הם סוג של "כלי נשק" והשימוש בהם יכול להיות מאוד מורכב, עולה השאלה האם היום זה שונה? ולכן החלטנו לתת טיפים לבחירת עורך דין שמתאים לך?

עו"ד יגאל בורכובוסקי מומחה לליטיגציה מסחרית וגישור מסחרי ואבי הוכמן מאובייקטיבי ייעוץ עסקי ובוררות סיפקו כמה זוויות וטיפים בנושא:

כמו בכל תחום יש עורכי דין טובים ועורכי דין רעים, עורכי דין טובים יעזרו לכם לפתור את הסכסוך ועורכי דין רעים יגרמו להחמרת הסכסוך, לכן בחירת עורך דין צריכה להיות על פי סוג העורך דין שטוב ושנכון לכם.

בחירת עורך דין – טיפים לבחירה מושכלת של עורך דין:

  1. כשמתחילים בתהליך בחירת עורך דין שינהל את התיק שלכם רצוי קודם כל לקבל המלצות לגביו, לשאול אודותיו, לבדוק איך הוא טיפל בנושאים והאם הוא הביא פתרונות וכמה זמן זה לקח לו.
  2. בנוסף יש את עניין הכימיה בין הלקוח לעורך הדין, ניתן לדבר ולהבין האם הוא נותן לך תשובות שמניחות את דעתך ואתה מתחבר לאופי התשובה.
  3. דבר נוסף מניסיון שלומדים עם הזמן הוא שברגע שעורך דין מתחיל להתעמת איתך ואומר לך שאתה לא צודק וצריך לחשוב אחרת ושיש אלטרנטיבות אחרות אתה צריך לראות שיש כאן דווקא בעל מקצוע שמגיע עם אלטרנטיבות והוא נותן לך אפשרות להגיע לפתרון מושלם. אל תלכו שבי אחרי מי שאומר לכם מה שאתם רוצים לשמוע. תדרשו עוד דרכים ואלטרנטיביות לפתרונות נוספים.

אז איך יודעים מי הוא עורך דין טוב?

מדובר כאן בשאלה שלא פשוט לתת עליה תשובה, נתחיל ממה לא כדאי לעשות והדבר הזה הוא חשוב! לא כדאי לתת יותר מדי משקל לתחושת הבטן שלך, או לאינטואיציות שיש לך, מחצי שעה של פגישה היכרות עם עורך דין.

כפי שטענו קודם, חשוב מאוד לדבר עם לקוחות קודמים, להבין לאן עורך הדין לוקח את הלקוחות שלנו מבחינת כיוונים, האם עורך הדין נוטה לקחת את הלקוחות לסכסוכים מיותרים או מכוון יותר לכיוון של פתרונות טובים.

להעמיק את תהליך הבחירה של עורך הדין ולא להסתפק רק בפגישה אחת איתו, חשוב לבדוק לעומק מי עורך הדין שעומד מולך ומה הסגנון שלו לפני שאתם חותמים על הסכם שכר טרחה. מי שממהר להחתים על הסכם שכר טרחה, בדקו עם עצמכם למה.

להבין מראש מה סוג התיק שאתם מנהלים ואיזה סגנון של עורך דין מתאים לו, יש כאלה שמתאימים לעורכי דין מהסוג "הקשוח והאגרסיבי" שיתנו לכם תחשו של מלחמה עבורכם וינהלו את התיק המשפטי בהתאם ויש כאלה שצריכים עורכי דין שינהלו את הסיטואציה בצורה שתביא לפתרון סכסוך בצורה נעימה יותר שבה הסכסוך יגמר מהר ועם כמה שפחות נפגעים.

חשוב כמובן גם לעשות סוג של סקר שוק ולהיפגש עם כמה עורכי דין ולא רק עם אחד, להקשיב להם, להבין מה אתה הולך לקבל ואיך הם הולכים לנהל את התיק שלכם, האם הוא מבין בסוגיה שלכם.

לסיכום דבר שחשוב להבין למה שמתחילים:

ברוב הפעמים שבהן אנו זקוקים לעזרתם של עורכי דין, אנו נמצאים במצוקה ונוטים לעשות בחירות שהן לא תמיד טובות, כי הן נובעות מהבטן ולא מהראש, כמו לקחת עורך דין שהוא לוחמני יותר אשר מעדיף להסלים את הסכסוך ולא לפתור אותו מהר, במקרה כזה חשוב קודם כל לנסות להיות מודעים לכך שאתם במצוקה ולקחת צעד אחורה ולערוך חיפוש מקיף. לעבור על ההמלצות שנתנו כאן, להבין לעומק מי העורך דין שאתם עומדים לשכור ולהיות פחות או יותר מודעים לכך שהוא יעשה את העבודה בצורה המתאימה ביותר עבורכם. חשוב לדעת שאם הצלחתם למצוא עורך דין טוב באמת, אתם עומדים לקבל עזרה אדירה בטיפול בבעיות של התיק שלכם!

 

לשמיעת הדיון המלא שנידון בתוכנית הסכסוכים ברדיו 102FM לחצו כאן!