בחירת מגשר – עשרת הדיברות לבחירת מגשר

בחירת מגשר – עשרת הדיברות לבחירת מגשר

עשרת הדיברות לבחירת מגשר

כיום אנשים רבים מבקשים (ובצדק רב) לפתור את הסכסוך שלהם במסגרת של הליך גישור. זוגות רבים מגיעים לנהל את הליך הגירושין שלהם אצל מגשר ובכך חוסכים כסף רב ועוגמת נפש רבה להם ולילדים, שותפים עסקיים שהסתכסכו, בתי עסק וצרכנים, מעסיקים ועובדים וכן הלאה. כולם מבינים שלא רק שניתן לפתור כל סכסוך בהליך של גישור אלא גם כדאי.

בחירת המגשר היא החלק הראשון והחשוב ביותר לתחילת הליך גישור, מכיוון שטעות בבחירת עלולה להביא לא רק לכישלון ההליך אלא להחרפה והקצנה הסכסוך.

אספנו עבורכם 10 כללי אצבע לבחירת מגשר. ליד כל כלל נסביר מהו ה"מחיר" שעלולים ל"שלם" בסטייה מהכלל.

 

  1. מי בוחר את המגשר – אתם היחידים שבוחרים בזהות המגשר – זהות המגשר חייבת להיות מקובלת עליכם באופן מלא. לא עורך הדין ולא בתי משפט, רק אתם בוחרים. מי שאומר לכם שזהות המגשר לא ניתנת לשינוי מטעה אתכם. הליכים רבים בהם "הטילו" על צדדים את המגשר הסתיימו בתחושה קשה שהמגשר נבחר על ידי הצד השני, הכשיל אותם ופגע בהם.
  2. וודאו שהמגשר כפוף למערך אתיקה רלוונטית – נתון מדהים הוא שחלק גדול מהמגשרים אינם כפופים למערך אתיקה כל שהוא. המשמעות היא שאם המגשר חוטא לתפקידו אין לכם כתובת. בדקו שהמגשר חבר לשכת המגשרים בישראל או לכל הפחות חבר בלשכת עורכי הדין.
  3. ניסיון וידע – עליכם לבדוק מה הניסיון והידע של המגשר. הנוסחה הטובה ביותר לבחינת ניסיון וידע היא ניקוד אלמנט של ניסיון חיים (ניסיון תעסוקתי, היסטוריה אישית) וניקוד אלמנט הידע וניסיון מקצועי (תארים רלוונטיים לגישור, קורסים, השתלמויות). שילוב ניקוד של שני אלמנטים יעזור לכם לבחור מגשר בעל ניסיון וידע.
  4. מגשר אינו יועץ – מגשר שיענה לכם על שאלה מקצועית וייעץ לכם כיצד לפעול אינו מגשר. תעזרו בו כיועץ וחפשו מגשר אחר. תזכרו שכמו שהוא מייעץ לכם הוא עלול לייעץ לצד השני ובכך לתת יתרון לאחד הצדדים.
  5. מגשר אינו חוקר – מגשר שיתחיל לשאול אותם שאלות סגורות כמו בחקירה אינו מגשר. מטרת ההליך הוא לא שהמגשר יבין את הסכסוך אלא שאתם תבינו את הסכסוך. אם אתם מרגישים שאתם נמצאים בחקירה אתם לא בחדר הנכון. הדבר נכון גם לבקשתו של המגשר לעיין בכל המסמכים ולהתחיל ולחקור על האמור בהם. זה אינו מתפקיד המגשר ועלול לגרום להטיות בהליך הגישור.
  6. מגשר אינו שופט – למגשר אין שום זכות להביע דעתו על ההליך ועל סיכויי הצדדים. מגשר אמור להיות ניטראלי לחלוטין. מגשרים רבים רוצים לקחת חלק משמעותי בהליך ומתוך כוונה טובה לוחצים על צדדים לסגור הסכם תוך שהם מביעים את עמדתם מה יקרה במידה ולא יסגרו. הישמרו מפני מגשרים שופטים.
  7. היכן המגשר מקיים את גישור – למקום הגישור חשיבות רבה. המקום לא חייב להיות דווקא יוקרתי אבל הוא חייב להיות נעים ומזמין. סלון בית הוא לא מקום לנהל הליך גישור.
  8. עלויות – עלויות מגשר תלויות כמובן במספר משתנים וככל שהמגשר בכיר יותר באופן טבעי שכרו עולה. לאור העובדה שתשלום המגשר הוא בדרך כלל עבור שעת עבודה, הפער בין עלויות המגשרים יחסית זניח, כך שעל חיסכון של כמה מאות ש"ח כך תחסכו גם בסיכוי שהגישור יצליח.
  9. המלצות – הליך הגישור אומנם אינו נפוץ אבל אל תתביישו לשאול חברים, בפייסבוק ובכל פורום אחר האם הם מכירים מגשר אישית.
  10. אישיות – הכלל האחרון הוא אומנם מעט לא מוחשי אבל הכי חשוב. לא ניתן להפריד בין האדם למגשר. מי שלא נעים בשיחה הטלפונית, משתמש בשפה מילולית ושפת גוף לא נעימה, לא נגיש ולא יוצר אצלכם תחושת ביטחון לא יהפוך לאדם אחר בחדר הגישור. אתם חייבים להרגיש שמגשר הוא קודם כל בן אדם ואח"כ מגשר (בניגוד למקצועות חופשיים רבים בהם ניתן לבחור מי שנותן שירות הכי טוב ולאו דווקא נעים ונחמד).

 

לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר המגשר או ליצור איתנו קשר באחת מהחלופות הבאות: