בואו אל הארץ המובטחת: הפתרון שיציל לכם את החיים

בואו אל הארץ המובטחת: הפתרון שיציל לכם את החיים

בני ישראל עברו 42 מסעות ב- 40 שנה במדבר, מהרגע שיצאו מהעבדות של מצרים ועד הגעתם אל הארץ הנכספת והקדושה, ארץ ישראל. בדרך הם עברו לא מעט טלטלות, קריעת ים סוף, קבלת התורה במעמד הר סיני, הצרעת של מרים, מן נופל מהשמיים, עמוד הענן ועמוד האש, חטא המרגלים ועוד.

אוסף של כל מיני מושגים מוזרים, שונים, שחלק מאתנו מאמינים שקרו וחלקנו לא. אך, אין זה משנה כל כך, כיוון, שפסח מדבר על המייצרים הפנימיים שלנו, בין אם אני אדם מאמין או לאו.
גם היום אנו חווים את פסח. פסח הוא לא חוויה ישנה נושנה שכתובה בספר הספרים. כשם שבני ישראל עברו 42 מסעות במדבר, כך כל אחד מאתנו עובר 42 מסעות, שלו עם עצמו ושלו עם הסובבים אותו באינטראקציות שונות בחייו; משפחה, חברים, עבודה, סתם ברחוב ועוד.

השאלה שאותי מעניינת היא: מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה? סתם סתם לא זו השאלה. השאלה היא: מדוע אנשים בוחרים בבחירות שהם בוחרים? מדוע בני ישראל בחרו ללכת שבי אחרי הקב"ה ועוזריו (משה ואהרון), גם אם לא תמיד היה להם קל.
מדוע אנשים שנמצאים בסכסוך, בוחרים ללכת לעו"ד, זאת למרות שעל פי כל הגיון בריא, גישור לוקח את ההליך המשפטי בסיבוב, כמו שאומרים, מכל בחינה אפשרית. בין אם מדובר על עלויות נמוכות פי 10 מונים, הגישור מסתיים במהירות בכמה שפחות נזקים חומריים ונפשיים לכל הנוגעים בסכסוך. אז למה, למה אנו בוחרים את מה שאנו בוחרים?
הסברה שלי היא, שבני ישראל בחרו בדרך זו, כיוון, שבטחו בקב"ה ובמשה ואהרון, שליחיו, שיובילו אותם יד ביד לארץ ולגאולה המובטחת. כזכור, הם הלכו אחריהם 40 שנה במדבר. הם ידעו שיש להם על מי לסמוך, שמישהו שם בשבילם, יעמוד על שלהם, על מה שמגיע להם.

גם כשבני ישראל "הרגיזו" את הקב"ה והקב"ה רצה להענישם, אהרון או משה תיווכו בינם לבין הקב"ה. אך, כיוון שאהרון ומשה הם שליחי ה' בעצם – מדוע לא חששו בני ישראל שמה הם יפעלו לטובת הקב"ה בלבד? – כיוון, שהייתה בהם האמינות והניטרליות להיות עבדי ה' ועם זאת להיות הלידרים של בני ישראל. בעצם, משה ואהרון הם המגשרים של אבות אבותינו. 10843769_l
בארץ הקודש, בכל שנה 13,000 זוגות מתגרשים, רובם המכריע שוכר עו"ד ומגיע לבית המשפט. עם זאת, עולם הגישור קיים כבר 20 שנה. מדוע אנשים בוחרים להצטייד בעו"ד ולא במגשר? כל מי ששכר עו"ד או שמע על חבר או מכר שעשה זאת, יודע, כי בסופו של דבר כל הכסף שלו ירד לטמיון. הבושה תתפרסם לעיניי כל. התהליך ארוך ומייגע ובסוף זו מלחמה שרק אחד יכול "לנצח" – למה גרשיים? כי אם אני בהליך גירושין למשל, ושכרתי עו"ד שהוא הכי טוב עבורי, כריש אמיתי, שיכסח לצד השני (שפעם היה בן/בת הזוג שלי) את הצורה – אף אחד לא יצא המנצח! במיוחד אם יש ילדים בתמונה.

אחד מעקב אכילס שסחבו עמהם בני ישראל במדבר היו הערב רב. ערב רב, הוא שמה של קבוצה הכוללת מצריים ובני עמים נוספים שהתלוו לבני ישראל ביציאת מצרים, על פי המסורת היהודית הם התקבלו על ידי משה כחלק אינטגרלי מהעם, ובהמשך חטאו והחטיאו את עם ישראל במדבר, כמו בחטא העגל ועוד. הם כביכול הראו לנו שהם חלק מאיתנו, שהם שם בשבילנו, אך בסוף הם רק היו התפוח הרקוב שניסה להרקיב את כל הסלסלה.
למה הסיפור דומה? תארו לכם את עצמכם במצב פגיע. מה הייתם רוצים? שמישהו יגן עליכם, שיהיה שם בשבילכם, שיגיד לכם שאתם צודקים. זה בדיוק מה שעושים עוה"ד – הם יגידו לכם הכל בכדי שתבינו כי איתם אתם תזכו בכל הקופה.
האומנם? ניסתם פעם לבקש מעו"ד לחתום לכם על ערובה שתנצחו בתיק? אני מתארת לעצמי שאתם יודעים את התשובה – אף עו"ד לא יחתום לכם על דבר כזה. אם כך, למה הוא מחדיר בנו את אמונת השווא הזו? עו"ד הוא כמו ערב רב, מראה לך שהוא שם בשבילך, שיעשה הכל למענך, ישמור עליך בצרה. אך, בסוף הוא התפוח שירקיב את כיסכם, כוסכם וכעסכם.

אז מה אתם הייתם עושים? האם 20 שנה שעולם הגישור קיים לא מספיק? האם יש צורך שנמשיך לחכות עוד 20 שנה בכדי להגיע לארץ המובטחת, או שאנו מספיק חכמים ונבונים בכדי לקחת החלטה הרת גורל, שיכולה להשפיע על כל הלך חיינו – ונבחר בגישור. אנו ממש פה, שניה לפני הכניסה לארץ הקודש. אני בחרתי בגישור. ואתם?

דניאלה לוי, מגשרת מטעם הפירמה לגישור יניב שוורצמן המגשר.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

רוצים להיכנס לארץ המבוטחת? השאירו פרטים לשיחה עם מגשר: