אמת או שקר? האם הייתם משקרים כדי להשיג את מה שאתם רוצים?

אמת או שקר? האם הייתם משקרים כדי להשיג את מה שאתם רוצים?

לפני כמה שנים נתקלתי בסיפור הזה. קצר. חכם. מעביר מסר. בחיי היומיום, אנחנו מתפתים ליפול פעם אחר פעם בניסיון לרצות אחרים, לצאת בסדר, להצליח בכל מחיר. אנחנו מנסים לפעול מנקודת המבט של הסובבים אותנו. כולנו עושים את זה ובסוף זה לא עובד. יש לזה סיבה. אז בואו נתחיל בסיפור:

איש עסקים מצליח התקרב לגיל הפרישה, וידע שהגיע הזמן שיבחר יורש שינהל אחריו את העסקבמקום לבחור את אחד המנהלים הבכירים שתחתיו או להוריש את העסק לילדיו, הוא החליט לעשות משהו שונה. הוא זימן את המנהלים הצעירים בחברה לשיחה:

"הגיע זמני לפרוש ולבחור במקומי את המנכ"ל הבא" אמר להם, "החלטתי לבחור אחד מכם!" המנהלים הצעירים היו המומים, אבל נדמה שהבוס היה רציני.

"אני עומד לתת לכל אחד מכם זרע מיוחד מאוד. אני מבקש מכם לשתול אותו, להשקות אותו ולחזור לכאן בעוד שנה עם מה שהצלחתם לגדל מהזרע שנתתי לכם. אני אבחן את הצמחים שגידלתם ועל סמך מידת ההצלחה שלכם אבחר את המנכ"ל הבא".

דן, אחד המנהלים הצעירים שנכח בחדר, קיבל את הזרע ומיהר לחזור הביתה בהתרגשות ולספר לאשתו את הסיפור. האישה עזרה לו לבחור עציץ, לדשן את האדמה ולשתול את הזרע. כל יום דן השקה את הזרע וציפה לראות אותו גדל, אבל שום דבר לא קרה.

לאחר כשלושה שבועות, הוא שמע את שאר המנהלים בחברה מדברים על הזרעים שלהם שהתחילו לצמוח, אבל הצמח שלו לא גדל. שלושה שבועות, ארבעה שבועות, חמישה שבועות חלפו ועדיין – שום דבר. הוא הרגיש כישלון.

חצי שנה עברה ודן ידע שהוא פשוט הרג את הזרע. בעוד ששאר המנהלים התרברבו על הצמחים הגבוהים והיפים שגידלו, לדן לא צמח כלום. הוא לא סיפר לחבריו, קיווה בתוך תוכו שנס יקרה והזרע לפתע יגדל. בכל יום הוא הקפיד להשקות ולדשן את האדמה, הוא כל כך רצה שזה יצליח.

בתום השנה, הוזמנו כל המנהלים הצעירים אל חדרו של המנכ"ל.

דן אמר לאשתו שהוא לא מתכוון לקחת עציץ ריק אל המנכ"ל, אבל היא ייעצה לו להיות כנה. הוא חש בחילה וידע שזה הולך להיות הרגע המביך בחייו, אבל גם ידע שאשתו צודקת, לכן נשא את העציץ הריק אל המשרד. כאשר הגיע, הוא נדהם לגלות שורה של עציצים גדולים שטיפחו המנהלים האחרים – הם היו יפים וגבוהים בכל הצורות והגדלים.

הוא הניח את העציץ שלו על הרצפה והתמקם בבושה, בחלקו האחורי של החדר – חלק מעמיתיו צחקו עליו וחלק ריחמו עליו.

כשהמנכ"ל הגיע, הוא סקר את החדר ובירך את המנהלים הצעירים. "וואו, איזה עציצים יפים גידלתם!" אמר "היום, אחד מכם ימונה למנכ"ל הבא!"

לפתע, הבחין המנכ"ל בדן מתחבא בקצה החדר, הוא הורה לו להתקרב אליו עם העציץ. דן היה מבוהל וידע שהמנכ"ל יחשוב שהוא כישלון ויפטר אותו.

המנכ"ל ביקש מכל המנהלים הצעירים לשבת, מלבד דן. הוא הסתכל עליו בחיוך והודיע למנהלים הצעירים "אני שמח להציג לפניכם את המנכ"ל הבא שלכם!"

דן לא האמין. הוא הרי לא הצליח לגדל שום דבר. "איך הוא יכול להיות המנכ"ל החדש?" התפלאו האחרים.

הסביר להם המנכ"ל: "לפני שנה נתתי לכולם בחדר זרע קטן, ביקשתי מכם לשתול ולהשקות אותו, ולחזור אליי אחרי שנה. מה שאתם לא יודעים זה שנתתי לכם זרעים מתים, כאלה שלא יכולים להצמיח שום דבר. כולכם, למעט דן הבאתם לי עצים ופרחים יפים, אבל הם לא צמחו מהזרע שהבאתי לכם. כנראה כאשר ראיתם שהזרע שהבאתי לכם לא מצמיח שום דבר, החלפתם אותו באחר. דן היה היחיד עם האומץ והיושר לבוא עם הזרע האמיתי שנתתי. לכן הוא יהיה המנכ"ל הבא!"

כל מי שקורא את הסיפור ישר חושב, כמה חשובה הכנות, צריכים להיות כנים, ולומר אמת.

אני לעומת זאת, קורא את הסיפור הזה, ואומר לעצמי, איזה מזל שאשתו הייתה לידו ברגע הכי חשוב, הרגע שהוא היה צריך לבחור בו אם להקשיב לשדון הרע או לשדון הטוב ובחר בבחירה הנכונה. מזל שהיה מי שתמך בו לעשות את הדבר הנכון.

והנה הלקחים שלי מהסיפור על העציץ:

  1. אם מישהו בא להתייעץ אתכם מה לעשות, תמיד תבחרו בדרך הנכונה, הראויה. היא בדרך כלל ברורה לכם.
  2. אם אתם נמצאים בצומת חשובה, תתייעצו עם מישהו שאוהב אותכם. הכוונה היא למישהו שיגיד לכם את האמת, גם אם היא לא נוחה. הכי קל להגיד "לך קרע אותו", "לכי תתבעי לו את הצורה", "תראו להם". הרבה יותר קשה להגיד, "תנשמו עמוק, הנה עוד נקודת מבט", "לא הכל שחור ולבן". חפשו מישהו שיגיד לכם את האמת, לא כזה שירצה להזדהות איתכם, במחיר של לומר את הדבר שבהכרח נוח לשמוע.
  3. אני לא מכיר הרבה שקרים שנשמרים לאורך שנים, במיוחד אם מדובר במערכת יחסים נמשכת. גם אם הם לא מתגלים במלואם, הם גובים תג מחיר, בצורה של כרסום מתמיד במערכת היחסים חשוב להכיר בכך.
  4. אמת, אפשר וצריך להגיש בצורה צנועה. לא משנה מה היא, לא משנה כמה היא כואבת, לא משנה כמה אתם מתביישים בה, לא משנה כמה כנים אתם עם עצמכם או הסביבה, את האמת צריכים להגיש נכון. אחרת הדיון יהיה על הדרך שבא נאמרו הדברים ועל ההגשה במקום על התוכן. על האמת.

רוצים עוד מידע? רוצים להגיד מה דעתכם? רוצים להתייעץ?

  1. אפשר להתקשר בכל עת 077-5151-333. אנחנו תמיד חוזרים ותוך מקסימום 24 שעות.
  2. אפשר להצטרף אלינו לדף הפיסבוק ולעקוב – לחצו כאן לדף הפייסבוק.
  3. אתם מוזמנים לקרוא עוד באתר סולחה או לפי נושא עניין באתר המגשר.