איך יודעים שהשותפות נגמרת

איך יודעים שהשותפות נגמרת

זהו אני עוזב, אבל איך לספר לו? כבר הרבה זמן שהמחשבה על הפרידה מעסיקה אותי.  כבר כמה חודשים שבכל פעם שאני פוגש אותו, אני מרגיש שזה כבר לא זה. אני מרגיש שהוא כבר לא אותו אדם. שהוא כבר לא אותו חבר שביחד יצאנו למסע הזה. את המילים האלה אמר לי לא מזמן חברי הטוב רועי שנקלע לבעיות בזוגיות עם השותף שלו לעסק. וכן התכוונתי באמת לבעיות בזוגיות עם השותף בעסק.

מערכת היחסים בין השותפים לעסק היא מערכת יחסים לכל דבר: אהבה, שנאה, קנאה ונקמה הם רק חלק קטן מכמות וסוגי הרגשות ששותפים בעסק מרגישים אחד כלפיי השני. כמגשר שעובד עם שותפים שמפרקים שותפויות, אני רואה שגם כאשר השותפים מנסים להתחמק מהפן הריגשי של השותפות שלהם, הם אף פעם לא באמת מצליחים לנתק את החלק הריגשי מהחלקים הפרקטייים של ניהול העסק. כתוצאה מכך שלא מצליחים להפריד בין השניים, מתעוררות לעיתים קרובות מחלוקות שגורמות לירידה בכל המדדים של העסק.22670124_l

רועי פנה אליי כי הייתה לו שאלה. הוא רצה לדעת – איך יודעים שהשותפות נגמרת? רועי היה נבון מספיק כדי להבין שהבעיה שלו בעסק אינה טכנית אלא שיש לו באמת בעיה אישית מול יואב השותף שלו. לדבריו של רועי, בחודשים האחרונים, יואב שאחראי על השיווק בעסק המשותף שלהם למכירת ציוד משרדי, מגיע למשרד עצבני וטרוד ומשדר תחושה מאוד לא טובה כלפי רועי. רועי אמר שהוא ניסה כמה פעמים לדבר עם יואב ולהבין מה קרה אבל נתקל בחומה בצורה של שתיקה ומשיכת כתפיים. "מבחינתי הכל בסדר, תמשיך לעבוד ועזוב אותי מהשטויות שלך". כך לדברי רועי אמר לו יואב.

"פשטות היא התחכום האולטימטיבי" אמר ליאונרדו דה וינצ'י. כאשר מחפשים תשובה לשאלה קשה, הכי טוב זה להסתכל על האינטרסים העיקריים שחשובים לנו ומשם לפרוט אחורה את המעשים שלנו, כדי להבין אם אנחנו הולכים בדרך שתוביל אותנו למקום בו אנו שואפים להיות? הסברתי לרועי את השיטה והצעתי לו, לעזוב בצד את שאלת היחסים עם יואב, ולנסות ולחשוב האם הוא בכלל פועל לקראת האינטרס שלו. לאחר מחשבה ארוכה חזר אליי רועי ואמר שהוא קיבל תשובה- "אני יכול לפתור את הבעיות עם יואב, אבל אני לא באמת רוצה. אני רוצה לעבוד לבד והמציאות בה יש לי שותף, מפריעה לי."  אם כך אמרתי לרועי, התשובה ברורה לך. וכעת אתה צריך רק לתכנן את הדרך להודיע ליואב שהשותפות נגמרת ולהגיע למצב בו תיפרדו בטוב ולא במלחמה מזיקה.

המסלול שעבר רועי עם השאלה איך יודעים שהשותפות נגמרה, נמשך כמה חודשים טובים וטוב שכך. פירוק השותפות כפי שציינתי הוא ממש כמו פירוק של מערכת יחסים. צריך לחשוב היטב על כל האפשרויות הידועות לנו, ולשאול האם אנחנו פועלים באמת לטובת האינטרס המהותי העיקרי שלנו. לאחר שנענה על השאלות הללו, יהיה הרבה יותר קל לדעת לאן ואיך הולכים הלאה.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה. לכתבות נוספות לחצו כאן