מגשר און ליין: אז איך בוחרים מגשר מעולה?

מגשר און ליין: אז איך בוחרים מגשר מעולה?

פרק ז'- פיקוח והשגחה, נגישות ברשת, יועצים נוספים, השכלה והכשרה, הכרת המקצוע וצוות מנצח

עד כה הקריטריונים והסוגיות השונות שהועלו, הינם בעלי משמעות קריטית להליך הגישור ואסור לכם להתפשר עליהם. בנוסף לאותם קריטריונים, ישנם משתנים נוספים, שלגישתי עליכם לקחת בחשבון במסגרת שיקול הדעת בבחירת המגשר המתאים לניהול הליך הגישור בסכסוך שלכם, והם יגדילו את הסיכוי שלכם למצוא את המגשר המיטבי עבורכם ועבור הסכסוך שלכם.

כשאנחנו הולכים לקבל טיפול רפואי מרופא, במרפאה או בבית החולים, אנחנו יודעים שלצוות הרפואי יש תמיד עם מי להתייעץ, מנהל המרפאה, מנהל המחלקה, מומחה בנושא המחלה וכן הלאה. כך גם עם עורכי הדין, אשר יש להם את השותף הבכיר להתייעץ איתו. להתייעצות המקצועית חשיבות רבה מאוד, כאשר נתקלים בסוגיות חריגות ושונות. נכון, שבדרך כלל אין צורך בהתייעצות מקצועית בהליך הגישור, אבל אם יש למגשר עם מי להתייעץ זה תמיד טוב.

המלצה

אפשרות להתייעץ עם מקור מקצועי בכיר, מגבירה את תחושת הבטחון שלנו בהליך הגישור, ומהווה נתון נוסף בסט הקריטריונים שחשוב להכיר.

שאלות ראיון:

1.         האם יש גורם מקצועי שאתה מתייעץ איתו?

2.         במידה וכן– מי הוא?

3.         במידה ולא– מה קורה שנתקלים בבעיה?

– אתר אינטרנט וחומר כתוב

בעידן שלנו, אתר אינטרנט מעיד על בעל מקצוע רציני המבקש לחשוף את שירותיו באופן קבוע. אין זה אומר, שמגשר ללא אתר אינטרנט הוא מגשר לא מקצועי, יחד עם זאת, עצם קיומו של אתר בו ניתן ללמוד מעט על המגשר, רעיונותיו ודעותיו, בהחלט יכול להעיד על מגשר שרואה בגישור עבודה ושליחות ולא מקצוע "על הדרך". יתרה מכך, כדאי לבדוק האם המגשר מציע מאמרים, כתבות וטורים בהם הוא נותן לכם, הצדדים לגישור, טיפים ומידע חשוב על סוגיות שונות הנוגעות, הן לכם והן לנושא הסכסוך.

המלצה

אין כמו שוטטות במרחבי האינטרנט, כדי ללמוד על עולם הגישור ועל המגשרים שאתם מראיינים. עשו זאת, כנסו לאינטרנט, ראו חומר כתוב, ראו המלצות ותתרשמו מעוד היבט חשוב.

שאלות ראיון:

1.         האם יש לך אתר אינטרנט?

2.         האם יש לך חומרים כתובים שניתן לעיין בהם?

– יועצים נוספים במסגרת הליך הגישור

הצדדים בהליך הגישור, נעזרים לעיתים ביועצים שונים ממגוון רחב של תחומים. כך למשל, במסגרת הליך הגישור ניתן להיעזר בשמאי מקרקעין, להערכת נכסי מגורים או עסקים, באקטואר, לצורכי חישובי זכויות סוציאליות ופנסיוניות על מנת ולראות את השווי שלהם, בפסיכולוג ילדים, לליווי הורים וילדים בהליך הפרידה הקשה, שמאי חברות, לערכת שווי זכויות מסחריות, עו"ד לקבלת חוות דעת משפטיות בנושאים שונים ועוד. נכון יהיה, שהמגשר יסייע בידכם להתחבר לבעלי המקצוע השונים וייתן לכם רשימה של בעלי מקצוע שתוכלו להיעזר בהם כחלק מהליך הגישור. העדר רשימת בעלי מקצוע, עלול להוביל אתכם למסע חיפוש אחרי בעלי המקצוע הנדרשים והמתאימים להליך הגישור ולגרום לעיתים לעיכוב ואף לתסכול בהליך הגישור.

 המלצה

קבלת רשימת יועצים נוספים כחלק ממסגרת הליך הגישור, איננה סוגיה של "חיים ומוות" ולא תשפיע באופן קריטי על הליך הגישור. אולם, יש בה בכדי להקל על ההליך, לחסוך זמן ולהעניק לכם נוחות נוספת, שווה שאלה.

שאלות ראיון:

1.         האם יש לך רשימת בעלי מקצוע?

2.         במידה ולא– מה קורה אם זקוקים לסיוע של בעל מקצוע?

– השכלה והכשרה

ההשכלה וההכשרה של המגשר שנבחר הינה חשובה. למרות זאת, משקלה של שאלה זו נתון במחלוקת. השאלה הרווחת היא, האם מגשר זה אופי או שמדובר במקצוע עם הכשרה, כלים והשכלה שנרכשים. התשובה, כמו תמיד היא איפה שהוא באמצע. מגשר צריך אופי גישורי מינימאלי, אולם מרבית כלי הגישור, הטכניקות והידע יכולים להירכש על ידי המגשר בהכשרות, סימולציות ולימודים שונים.

לעניין זה, הדבר החשוב ביותר הוא דווקא "השמירה על הכושר". מקצוע הגישור דורש תרגול רציף וקבוע. מגשר, שלא יגשר באופן רצוף ולא יעבור הכשרות והשתלמויות שוטפות יאבד את הרגישות, השפה והמגע הנדרשים, על מנת לעבוד עם צדדים מגושרים.

המלצה

מגשר מקצועי צריך לשמר את היכולות שלו. נכון שלימודים אקדמאיים ומקצועיים בתחום הגישור, תמיד מסייעים בידע מקצועי חשוב מאוד, אולם הדבר איננו יכול לעמוד בפני עצמו, כאשר אופי המגשר הינה גם מעלה חשובה. חשוב לציין כי עיקר הלמידה של המגשר נעשית על ידי "שעות הכושר" שהמגשר צובר, בדמות הכשרות והשתלמויות שוטפות והינן בעלות השפעה רבה על מקצועיותו של המגשר.

שאלות ראיון:

1.         האם אתה עובר הכשרות בתחום הגישור?

2.         במידה וכן– האם מותר לשאול מה ההשתלמות האחרונה שעברת?

– מגשר "מוכר" / "מטעם….."

נושא זה, גורם לצערי הרב להטעיה רבה מאוד בקרב ציבור המגושרים. נכון להיום, במדינת ישראל אין כל הכרה במקצוע המגשר. על אף חשיבותו הרבה של המקצוע, מדינת ישראל החליטה בשלב זה לא להסדיר את מקצוע המגשר. מי ש"מוכר" לכם שהוא "מוכר" או "מטעם…" הוא פשוט אינו דובר אמת.

המלצה

מגשר שמספר לכם שהוא "מוכר" או "מטעם" גוף רשמי, אינו דובר אמת. עליכם לשקול נתון זה בכובד ראש בבחירת המגשר שלכם. כאמור, תהליך הגישור מבוסס על אמון בין המגושרים למגשר.

שאלות ראיון

במידה ומישהו מספר שהוא מוכר – לבקש לקבל בכתב את ההכרה.

– צוות מגשרים

בפרק הראשון, דנתי ביתרונות של צמד מגשרים ביחס למגשר בודד בהליך הגישור. השלמה ליתרון זה, היא הצוות בו המגשרים עובדים. אומנם, הדבר אינו קריטי לבחירת מגשר, אולם, יש בו נוחות נוספת המעניקה בעיקר רוגע נפשי ובטחון בתהליך.

צוות מגשרים רחב, מאפשר לכם לבחור את המגשרים שנראים לכם נכונים יותר עבורכם ומעניק לכם בטחון. גם אם חס ושלום אחד המגשרים איננו מתאים או נאלץ להעדר, ישנם מגשרים אחרים שיכולים להחליף אותו. הדבר משול למרפאה, בה גם אם הרופא שלכם איננו נמצא אתם תמיד תקבלו סיוע רפואי מקצועי, מבלי שתצטרכו לחכות שהרופא שלכם יחזור. צוות של מגשרים, מבטיח לכם המשך רציף של התהליך ומקטין את הסבירות לבלבול וחוסר אונים.

המלצה

במסגרת בדיקת הרקע על המגשר בדקו האם הוא חלק מצוות מקצועי והאם יש "גיבוי" מקצועי בשעת הצורך במקרים בהם המגשר זקוק לתמיכה או להחלפה.

יניב שוורצמן, מאתר המגשר יניב שוורצמן, פירמת הגישור המובילה בישראל.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

גם אתם לא רוצים לעשות את טעות חייכם? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: