איך בוחרים מגשר שהוא גם בעל מקצוע? המדריך המלא

איך בוחרים מגשר שהוא גם בעל מקצוע? המדריך המלא

פרק ו' (המדריך לבחירת מגשר): מגשר שהוא בעל מקצוע– עו"ד, פסיכולוג, מטפל או מאמן

ישנם מגשרים המציגים עצמם כמגשרים בעלי מומחיות, למשל, מגשרים שהם עו"ד, פסיכולוגים, מטפלים או מאמנים. כפי שפירטתי במסגרת מדריך זה, הצלחת הליך גישור, תלויה רבות בניטרליות של המגשר אשר צריך לייצג נאמנה את שני הצדדים, כאשר שני הצדדים צריכים לסמוך ולהאמין במגשר באותה המידה.

כאשר אמון הצדדים במגשר נפגע, סביר כי הליך הגישור יסתיים בכישלון ומשם הדרך למלחמה מכוערת מתקצרת מאוד. נסו לדמיין שהמגשר, "ינקוט עמדה" מקצועית נגדכם, אתם הרי תקומו ותעזבו את הליך הגישור מיד. כך יעשה גם הצד השני, אם המגשר ינקוט עמדה מקצועית נגדו.

מצד שני, הרי הגעתם אליו מאחר ומדובר במגשר, שהינו מתמקצע מלבד בגישור בתחום נוסף, ועל כן, הרי שציפיתם ממנו שינצל את המקצוע הנוסף בו הוא עוסק לצורך הגישור. לכן לגישתי, חייבת להיות הפרדה מוחלטת בין המגשר לתוכן הגישור. אם אתם זקוקים לעצה טובה, בשביל זה יש בעלי מקצוע שעבור ייעוץ שעתי יענו לכם על כל שאלה וסוגיה.

כך למשל, אם ישנה שאלה משפטית/ פסיכולוגית/ שמאית שמטרידה את אחד מן הצדדים, הרי שאותו צד יכול להתייעץ עם בעל מקצוע מהתחום הדרוש, במסגרת הליך הגישור (ככל הניתן מרשימת המומחים שמכיר המגשר), ולקבל את הייעוץ המקצועי שדרוש לו, מגורם חיצוני להליך הגישור, שאינו מחויב כלפי שני הצדדים אלא כלפי הצד המברר בלבד, תוך הותרת המגשר כבעל המקצוע בהליך הגישור– מומחה למשא ומתן ולתהליך בניית הסכמות. כך תגדילו את סיכויי הצלחת ההליך בעשרות מונים.

המלצה

יש לעשות הפרדה מוחלטת בין המגשר בסכסוך לבין ייעוץ מקצועי נדרש. אם תרצו חוות דעת מומחה במסגרת ההליך, לכו להתייעץ עם מומחה חיצוני, שיהיה מחויב כלפיכם אישית ולא כלפיכם וכלפי הצד המסוכסך. מגשר, שתדרשו ממנו, מלבד היותו מגשר, להיות גם גורם מקצועי, לא יוכל לשמור על תפקידו נאמנה, ויהיה מחויב לנקוט עמדה לטובת אחד מן הצדדים, באופן שהצד האחר, באופן וודאי, יפסיק לראות בו גורם מקצועי ונייטראלי. אל תתבלבלו, אני לא ממליץ לכם להימנע מלבחור מגשרים שהם גם בעלי מקצוע כמו עו"ד ופסיכולוג, אלא אני ממליץ ומפציר בכם לא לראות בזה יתרון נפרד, ולייחס חשיבות לאופן הצגתו של המגשר, כמגשר שהוא גם מגשר וגם בעל מקצוע נוסף באופן שתפקידו הנוסף ישפיע וישליך לרעה על אופן ניהול הליך הגישור.

שאלות ראיון:

במידה ולא– האם אתה הוא זה  שיספק לנו יועצים שונים על פי הצורך?
אם המגשר עונה שכן– יש לוודא מחירים או לחילופין האם זה כלול במחיר.
אם המגשר עונה שלא– יש לכם נקודה למחשבה.

יניב שוורצמן, מאתר המגשר יניב שוורצמן, פירמת הגישור המובילה בישראל.

פורסם בשיתוף פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

עדיין מתלבטים בבחירת המגשר? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: