יש דבר כזה מגשר מושלם? המדריך המלא והמקיף

יש דבר כזה מגשר מושלם? המדריך המלא והמקיף

פרק ח'- תפקיד המגשר

סוגיה זו,  קריטית וחשובה מאוד ולכן בחרתי בה להיות בפרק שמסיים את המדריך לבחירת מגשר. הבנת תפקיד המגשר, תעזור לכם לבחור בין מגשר שמבין את עולם הגישור ושיכול להוביל אתכם בבטחה לעבר הסכם, לבין מגשר שיחטא לתפקידו ויפעל באופן שיכשיל את הליך הגישור ויוביל אתכם לסכסוך משפטי קשה.

שאלת תפקיד המגשר, איננה מסתיימת רק בשלב בחירת המגשר, אלא, נכנסת לתוך ההליך כולו. לכן, עליכם להיות ערניים מאוד ולוודא שהמגשר פועל באופן שהוא נדרש.

המגשר אינו יועץ– מגשר שיענה לכם על שאלה מקצועית וייעץ לכם כיצד לפעול אינו מגשר. תעזרו בו כיועץ וחפשו מגשר אחר. תזכרו, שכמו שהוא מייעץ לכם הוא עלול לייעץ לצד השני ובכך לתת יתרון לאחד הצדדים. בשולי הדברים, אציין שמגשר שכפוף לכללי האתיקה חייב להיות ניטראלי בתהליך, ועל כן, לא יכול להיות יועץ.

המגשר אינו חוקר– מגשר שיתחיל לשאול אתכם שאלות סגורות כמו בחקירה, אינו מגשר. מטרת הליך הגישור, היא לא שהמגשר יבין את הסכסוך, אלא שאתם תבינו את הסכסוך. אם אתם מרגישים שאתם נמצאים בחקירה, אתם לא בחדר הנכון. הדברים נכונים, גם כאשר מגשר מבקש לעיין במסמכים שונים וחוקר את האמור בהם. זה אינו מתפקיד המגשר ועלול לגרום להטיות בהליך הגישור.

המגשר אינו שופט– למגשר אין שום זכות להביע את דעתו על ההליך ועל סיכויי הצדדים. מגשר אמור להיות ניטראלי לחלוטין. מגשרים רבים רוצים לקחת חלק משמעותי בהליך ומתוך כוונה טובה, לוחצים על צדדים לסגור הסכם תוך שהם מביעים את עמדתם לגבי מה שיקרה במידה ולא יסגרו. הישמרו מפני מגשרים שופטים.

המלצה

אני ממליץ בחום רב, לשים לב אם אתם מזהים את אחד משלושת התכונות (יועץ/חוקר/שופט) אצל המגשרים שבחרתם. ככל ש"זכיתם" במגשר שהוא בעל אחת משלושת התכונות הללו, תבקשו בנימוס לסיים את התהליך ולעבור למגשרים אחרים. הנזק שעלול להיגרם לתהליך, הוא בדרך כלל בלתי הפיך ולכן צריכים למנוע אותו לפני שהוא מתרחש. צריך לזכור, כי המגשר הינו מומחה תהליך ולא תוכן וזה מה שגורם לו להיות טוב במה שהוא עושה.

שאלות ראיון

האם תוכל להחליט עבורנו במידה ולא נגיע להסכמה? במידה וכן הרי שמדובר במגשר הנוקט עמדה ואינני ממליץ לבחור בו.
האם תוכל לייעץ לנו מה לעשות לאחר שנציג בפניך את הסכסוך שלנו? במידה וכן, הרי שמדובר במגשר שאינו נייטראלי ואינני ממליץ לבחור בו.

פורסם בשיתוף פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

גם אתם רוצים לפגוש מגשר קרוב לבית בשעות שנוחות לכם? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: