אני או אתה בסוף זה אנחנו. איך להשיג את המקסימום בהסכם גירושין

אני או אתה בסוף זה אנחנו. איך להשיג את המקסימום בהסכם גירושין

אנשים שנמצאים בתהליך גירושין, עסוקים במרבית הזמן במרוץ אחר מטרתם שהינה השגת הסכם הגירושין הטוב ביותר והמתאים ביותר לראיית עולמם.

יש מספר אפשרויות להשגת הסכם גירושין: בהסכמה (גישור), בית משפט לענייני משפחה, או בית דין רבני. לרוב, אנשים יקבלו החלטה על פי מה שנהוג בסביבתם האישית ולא בהכרח משיקולי תועלת עצמית וחיפוש הדרך שתאפשר מענה למירב הצרכים של בני הזוג.

להשיג את המקסימום בהסכם גירושין הוא לא המטרה- ההסכם הינו רק האמצעי להשגת החיים אותם מבקש האדם לעצמו. בני הזוג המתגרשים חייבים לחשוב על החיים אחרי הגירושין, איך הם רואים את עצמם מתנהלים מול הצד השני, איזו תקשורת הם רוצים שתהיה ביניהם. גם אם כיום המצב כלל לא מאפשר תקשורת, לימים, זה עתיד להשתנות. החיים דינאמיים ומזמנים מצבים חדשים ואנשים חדשים לחיינו, והכל יכול להשתנות. כן, גם לטובה. במהלך השיחות על העתיד, חשוב שבני הזוג יהיו ערים לשינויים שעתידים להתרחש בעתיד: כלכלית, פסיכולוגית  (קשיים של הצדדים ושל הילדים), חברתית (בעת כניסת בני זוג חדשים ועוד).

4409752_l
להשיג את המקסימום

הסתכלו על הצד השני ותראו לנגד עיניכם, גם את האינטרסים שלו ואיך ההסכם משרת גם אותו.

במידה ותתמקדו רק באינטרסים שלכם ולא תהיו מוכנים לתת מקום גם לאינטרסים של הצד השני (בן הזוג שלכם וההורה של הילדים שלכם), אזי גם במידה וייחתם לבסוף הסכם גירושין (מה שלא סביר שיקרה מבלי שתאלצו לעשות וויתורים עוד יותר קשים), הוא כפי הנראה לא יכובד לאורך זמן. זאת מהסיבה הפשוטה שאחרי שעורכי הדין ובתי המשפט עוזבים, אתם תישארו עם הסכם שעל פיו אתם אמורים לחיות, ואם ההסכם אינו מתאים לכם, סופו להיות מופר.

החזק הוא זה שמשיג את הטוב ביותר עבור כל הצדדים

נסו בתוך סערת הרגשות בה אתם נמצאים, להתנתק מהסיטואציה הרגשית ולחשוב אם הצד השני יוכל וירצה לאורך זמן לעמוד בהסכם זה. אתם עשויים לחשוב כי הדבר האחרון שאתם רוצים ברגע זה, הוא לבוא לקראת הצד השני. אך לא לשם כך אתם עושים זאת. אלא על מנת לשרת בצורה הטובה ביותר את האינטרס שלכם. להתחיל את החיים מחדש, מבלי למצוא עצמכם מתעסקים שוב ושוב בהחלטות שנקבעו בהסכם.

תשאפו לחתימת הסכם הוגן כדי להבטיח לעצמכם שקט נפשי וצמצום נזקים כלכליים בשל אי כיבוד ההסכם. זה לא דורש מכם לוותר על האינטרסים שלכם. בשום אופן לא. זה כן דורש מכם, לראות את מכלול האינטרסים שנמצאים בפתחו של העתיד שלכם, שלך, של הצד השני, של הילדים. בתהליך הגישור בגירושין עצמו, מועלים כל האינטרסים האלה לדיון ואז נפתחת האפשרות להיות יצירתיים בדבר הפתרונות האפשריים.

זכרו, רק במידה ואתם תבינו ותסכימו על דרך מסוימת, ייחתם ההסכם. אף אחד לא כופה עליכם דבר. בגישור אתם תקבעו את התוצאה הסופית של ההסכם על פי תכונותיכם, העדפותיכם האישיות, והצרכים של כל אחד מכם. ומתוך מקום לכל האינטרסים כשמנסחים את ההסכם.

מה שנכון לאדם אחד, לא בהכרח נכון לאחר.

לכל אחד מאתנו יש דרך שבה הוא רואה את החיים ולא תמיד הדרך של כל אחד תואמת את הנורמה החברתית או הדעות המקובלות בסביבתו. זה כלל לא משנה. אין טוב או רע בהסכם גישור. יש הסכם  שמתאים לאדם עצמו. אין שיפוטיות. יש הכלה. בית משפט לא מכיר את הנפשות הפועלות. גם לא אתכם. עורכי הדין משקפים את עולמכם על פי הדרישות שהם מביאים לבית הדין. אולם, בתוך כל המסגרות וההסדרים ששואפים לתחום בהסכם, נמצאים אנשים, עם צרכים, רגשות ושאיפות, שהם לא פחות חשובות וצריכות גם הן לקבל מענה.

בתהליך הגישור, עולים כל המטענים הרגשיים. בגישור יש תהליך להכרה והשלמה עם הרגשות. על כן לא ניתן להתעלם מהם עוד. לכן בחתימת ההסכם, מתאפשרת למעשה התחלה חדשה לכל אחד מהצדדים עם הרבה פחות כאב רגשי ממה שהיה נותר אם היה נכפה עליו הסכם שהוא אינו שלם איתו.

תאפשרו לעצמכם את ההליך הנכון ביותר עבורכם.

 

"למרות שאף אחד לא יכול לחזור אחורה וליצור התחלה חדשה, כל אחד יכול להתחיל מעכשיו וליצור סוף חדש" (מריה רובינסון)

אוסנת זיו, מגשרת מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים- יניב שוורצמן

מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה. לכתבות נוספות >