מגשרים במגרשים

מגשרים במגרשים

גישור הוא תהליך המאפשר לצדדים מסוכסכים להגיע לפתרון מוסכם עליהם בעצמם. המגשר אינו שופט או בורר ואין לו סמכות או רצון לכפות "פתרון" על המגושרים. תפקידו הוא לאפשר לצדדים לתקשר בניהם ולהגיע לתוצאה רצויה עבורם.

באופן מסורתי, קיימים גופים רשמיים לטיפול בסכסוכי ספורט, החל מועדות משמעת ענפיות, וכלה בבתי משפט לספורט. גופים אלו קיימים הן ברמה הלאומית והן ברמה הבין-לאומית. ההליכים המתקיימים במוסדות כאלה עלולים להיות ארוכים ויקרים, דבר הפועל בניגוד לרוח הספורטיבית.

מעבר לכך, אם הסכסוך ניתן לשופט או בורר, סביר שהצד המפסיד יערער על הפסיקה, מה שיתרום עוד להמשך התהליך ולעלותו הכספית. גישור המסתיים בהסכם, מכובד על ידי שני הצדדים ואינו מופר. זאת מכיוון שהוא מושג בהסכמה ומרצונם החופשי של הצדדים. הסיכוי ששני צדדים יכבדו פתרון שמצאו בעצמם, גבוה בהרבה, מאשר פתרון שנכפה עליהם.

אילו סכסוכי ספורט מתאימים לגישור?

באופן כללי כל סכסוך בין בני אדם מתאים לגישור. בתחום הספורט ניתן לראות את העדיפות של הגישור בכל הקשור לסכסוכים חוזיים (העברת שחקנים), חוזים בין סוכנים למועדונים ולשחקנים וסכסוכי עבודה בין הנהלה לצוות השחקנים.

בתחומים שבהם ארגוני ספורט כמו פיפ"א מפעילים סנקציות, כשחוזה מופר, כך ששם אין צורך בגישור.

על אף יתרונותיו הברורים, לצערנו עדיין אין מספיק מודעות בקרב עולם הספורט, להליך הגישור. רבים טועים לחשוב שבגישור מדובר על פשרה או התקפלות של אחד הצדדים. לא כך הוא הדבר. דווקא בהליך גישור יכולים הצדדים לקבל את מלוא הצדק שלהם והם אינם נדרשים לוותר על אף אינטרס החיוני להם. ההפך הוא הנכון. המגשר המנוסה יוודא שכל צד משיג את האינטרסים החשובים לו במלואם ולא מתפשר על אינטרסים חיוניים. כך יעשה המגשר לשני הצדדים ובכך הם שניהם יצאו מרוצים.

גופי ספורט מסוכסכים מחפשים פתרון מהיר, לא יקר ודיסקרטי. הליך הגישור מספק אותו. אם הפדרציות הארציות והבינלאומיות יכירו בגישור כדרך מועדפת לפתרון סכסוכים, כולל הכנסת סעיף פניה לגישור במקרה של אי הסכמה, ההוצאות על ניהול סכסוכים והזמן המושקע בהם יצטמצמו במידה מכרעת, לרווחת כל הצדדים.

רם אזרח, מגשר מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מטעם פורטל הגישור הישראלי סולחה >>>> לכתבות נוספות לחצו כאן