כשהילדים מתגרשים מה יקרה עם הנכדים?

כשהילדים מתגרשים מה יקרה עם הנכדים?

בעולמינו, ישנם סוגים רבים של מערכות יחסים, בין בני זוג, ילד והוריו, אדם וחיית המחמד שלו ועוד. יש המאמינים, שמערכת היחסים המיוחדת במינה והמתגמלת ביותר שאדם יכול לחוות הינה בין סב ונכדו. לכל ילד מגיע לבלות זמן איכות עם סבא או סבתא שאוהבים אותו ללא תנאי. ישנה חשיבות רבה למערכת יחסים זו, שכן, כך הילד יכול ללמוד על החשיבות של טיפול בהורה מבוגר. בדרך זו, ילמד הילד כיצד יש להתייחס להוריו כאשר יגיעו לגיל השלישי. נשאל את עצמנו, האם לימוד ילדינו לניקיון, סדר ומשמעת חשוב יותר או נותן להם ערכים נעלים יותר מאשר בילוי זמן איכות עם הסבים שלהם?

אין ספק שהתשובה היא, שהקשר עם הסבים חשוב יותר. אם כך, כיצד קורה שכאשר זוג מחליט להתגרש, הופכים הסבים והסבתות לגורמים מפריעים ולעיתים קרובות ההורים שוכחים את הערכים הבסיסיים, וגורמים לפגיעה אנושה בקשר בין הסבים לנכדים. פעמים רבות כשמתקיים הליך גירושין, מתרחשת הסלמה גם במערכת היחסים של בני הזוג עם הוריהם וחמיהם. למשל, אם סבא או סבתא בחרו לקחת צד, או שהפרשנות של ההורה היא כזאת. בכל מקרה שיקרה, כיוון שהמציאות בהליך הגירושין רגישה במיוחד, כל שינוי, אמירה ומעשה עלולים להתפרש בעיני הצדדים כקיצוניים ובעלי משמעות נסתרת של הסבים; אולי הסב/תא נתנו מתנה ומצפים ליותר מאשר "תודה"; הסב/תא מעודדים את הילד להיפגש עם ההורה השני; הסב/תא קושרים קשר עם הילד במטרה להשפיע על חשיבתו, בכדי להשיג תוצאה שבניגוד להוריו ועוד. כל אלו דוגמאות למעשים שיכולים להיעשות מהמקום האוהב והטוב ביותר, אך להתפרש בצורה איומה, עקב הסיטואציה בה נמצאים ילדכם (הורי הנכדים).

3460101_l

האם ניתן למנוע פילוג לא נחוץ ופוגעני שכזה?! התשובה היא- כן!

סבים יקרים, ישנם מספר דברים פשוטים שתוכלו לעשות, אשר יפחיתו את הנזק שעלול להיגרם בינכם לבין הורי נכדיכם, עקב הליך גירושין ובכלל. הדבר הראשון והמהותי ביותר הוא, לא "לתפוס צד" כשהנכד כועס על אחד מהוריו. כמו כן, כשההורים כועסים אחד על השני, אל תתפסו צד (גם אם ממש עומד לכם על קצה הלשון). אל תקנו לנכדים דברים שאחד ההורים אמר שלא יוכלו לקבל. אל תיפגעו ותרגישו "מנוצלים" כשההורים נותנים לכם להיפגש עם הילדים רק מתי שנוח להם, אם ההורים מחליטים להתגרש, תנו להם את ההרגשה שאתם תמיד תאהבו אותם לא משנה מה. אל תמעיטו ברגשות שלהם בתקופה קשה זו (גם אם הם קיצוניים). במידה ומדובר בנישואין שניים של הצד שאינו ילדכם, תוכלו למנוע את אובדן נכדייכם על ידי שיח גלוי ופתוח עם ההורה החורג החדש.

טיפוח טיפוח וטיפוח של מערכת היחסים עם שני ההורים. חשוב לכבד ולהעריך את החלטותיהם ואם מגיע הורה חדש לסביבה יש לכבד את רצונותיו ומקומו – בכך תבטיחו את מיקומכם בתור סבים לנכדים האהובים שלכם!

   דניאל לוי, מגשרת מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מטעם פורטל הגישור הישראלי סולחה >>>> לכתבות נוספות לחצו כאן