בגלל חוב של האם: תלמיד לא קיבל תעודה

בגלל חוב של האם: תלמיד לא קיבל תעודה

ביום האחרון ללימודים באווירה השמחה של סיום שנת הלימודים ויציאה לחופש הגדול החליטה מנהלת בית הספר לא לתת את תעודת סיום שנת הלימודים לתלמיד עקב חוב של אמו לבית הספר.

על פי נוהלי משרד החינוך, בסעיף שעוסק בתשלומי הורים נאמר כי "מוסד חינוך לא ינקוט אמצעי ענישה נגד תלמיד בשל מעשה או מחדל של הוריו כולל אי-תשלום חובות כספיים. אין למנוע מסירת תעודת שליש, סוף שנה או תעודת גמר בגין אי-תשלום".

לדברי האם כשנודע לה מבנה שלא יקבל את התעודה עקב חוב כספי, ניסתה האם להסדיר את נושא התשלום מול מזכירת בית הספר אך נדחתה בטענה שיום הלימודים הסתיים. כמו כן מציינת האם שלא קיבלה כל הודעה מבית הספר שבמידה ולא תסדיר את חובה בנה לא יקבל תעודה. בסופו של דבר הילד יצא לחופש הגדול ללא תעודה. בעקבות התערבות משרד החינוך נאמר לאם לבוא לקחת את התעודה שלשה ימים לאחר סיום הלימודים, וזאת מבלי שנושא התשלום הועלה בשיחה.

מנהלת בית הספר כמנהיגה חינוכית הייתה חייבת לעצור רגע לפני ההידרדרות ולחשוב פעם נוספת על טובת הילד. האם זאת הדרך לחנך את האם על גבו של הילד? מה היה האינטרס של המנהלת בנקיטת צעד קיצוני בניגוד להוראות משרד החינוך? טיפוח וחיזוק הילד? חינוך של האם? במידה והייתה מנסה לגשר על הפער והייתה מזמנת את האם לשיחה נוספת, מספר ימים לפני סיום הלימודים ומנסה להגיע לפתרון כספי או הנחה בתשלום במידה והאם מתקשה לעמוד בסכום הנדרש, אין ספק שהבעיה הייתה נפתרת והילד היה מסיים את שנת הלימודים עם תעודה כמו יתר התלמידים ומתחיל את החופש הגדול ללא המועקה שנכפתה עליו.

בדרך בה פעלה המנהלת היא רק הפסידה. מצד אחד היא לא עמדה על העיקרון שהציבה ונתנה לתלמיד את התעודה שלו ובנוסף לכך היא גם הפסידה בניסיון לחנך את האם. טוב הייתה עושה אם הייתה מגדירה מראש את האינטרסים החשובים לה באמת ופועלת בצורה המיטבית להשיגם. הדרך בה היא פעלה היא לא הדרך הטובה ביותר עבורה.

 דני להט, מגשר מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>>> לכתבות נוספות לחצו כאן