גישור לא רק במשפחה ובעסק

גישור לא רק במשפחה ובעסק

המודעות להליכי גישור עולה דרמטית משנה לשנה. התחומים בהם מתקיים הגידול המרבי בתחום הגישור הם: גישור בגירושין, גישור משפחתי וגישורים עסקיים. הסיבה לגידול בכמות הפונים לגישור גירושין, היא העלייה במודעות לנזקי הגירושין בבתי המשפט, אל מול ההבנה של ציבור המתגרשים שבגישור ישיגו הישגים טובים יותר. יחד עם זאת הגידול בתחום הגירושין עולה בד בבד עם הגידול בכמות המתגרשים בכל שנה (גידול של 5.9 בשנת 2013).

הגידול בתחום הגישור המשפחתי מתקיים בעיקר בסכסוכים על ירושה וצוואות בין בני המשפחה. מאחר והגישור מאפשר לסיים מחלוקות ולהמשיך הלאה בחיים, הוא משמש ככלי יעיל למשפחות שרוצות לסיים מחלוקות ביניהם ולשמור על הקרבה בין בני המשפחה, וכל זאת מבלי להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה.elasti-girl_slap2

הגישור העסקי שמאפשר לאנשי עסקים ולחברות הפועלות בישראל ובמדינות אחרות,  לפתור סכסוכים מורכבים במהירות ומבלי לפגוע בהתנהלות השוטפת ומבלי להשקיע ממון רב בהליכים משפטיים יקרים, הולך ותופס את מקומו כהליך מועדף ככל שהעולם העסקי נהיה יותר ויותר גלובלי. וככל שמסתבר למנהלי החברות שהבדלי התרבות והקושי לתקשר בשפה אחידה, הם הגורמים העיקריים לחוסר ההבנות שיוצרות סכסוכים מורכבים. ולכן כאשר פותרים את חוסר ההבנות מונעים את הסכסוכים ומאפשרים המשך צמיחה ורווח בחברה.

אלו היו הסוגים המוכרים ביותר להליכי גישור. אך הם לא היחידים. כנראה שתופתעו לגלות שהגישור מתאים לעוד סוגים רבים של סכסוכים:

סכסוכי אפוטרופסות-

הסכסוך המוכר בין הילדים להורים קשישים, שצריכים להחליט החלטות מהותיות, עבור הוריהם הסיעודיים או שאינם יכולים לקבל החלטות עבור עצמם. האם לשים את אבא או אימא בבית האבות? האם להביא מטפלת? מי משגיח ומי מגיע לבקר את סבא וסבתא ועוד. אלו הם סכסוכים שקורעים עשרות אלפי משפחות בכל שנה. הדרך הטובה ביותר לפתור את הסכסוכים הללו, היא בגישור. מאחר ודווקא ברגעי הקושי אנחנו למדים מי הם האנשים במשפחה שלנו ובעזרת הגישור, ניתן לוודא שנגלה את הצד הטוב שלהם ונתמודד עם הצד הפחות טוב בצורה שלא תפרק את המשפחה שלנו.גישור ירושה שומר על המשפחה אחרי פטירתם של היקירים לנו

הקשר עם הסבים והסבתות אחרי גירושין-

רבים שוכחים אבל בהליך גירושין מעורבים לא רק בני הזוג וילדיהם. גם הסבא והסבתא הם חלק בלתי נפרד מהסכסוך. כאשר בני הזוג נפרדים ללא מלחמות קשות (בגישור), היחסים בין ההורים נשארים טובים ולכן גם היחסים עם הסבים לא נפגעים קשות. מאידך כאשר ההורים עוברים הליך גירושין קשה בבית המשפט, כמעט תמיד הקשר בין הסבים והסבתות לנכדים נפגע. בגישור ניתן להביא את ההורים והסבים לחדר גישור ביחד ולהביא להסכמות גם בדבר היחסים שלהם עם הנכדים. בצורה זו אין הפתעות והסבים והסבתות מקבלים את מבוקשם במקום שיהפכו לגורם מתסיס נוסף.

נישואין שניים עם ילדים

זוגות רבים שהתגרשו עם ילדים משותפים, לא לקחו בחשבון כשערכו את הסכם הגירושין שלהם, שלאחר שייפרדו ימשיכו החיים ובתוך זמן קצר יותר או פחות, יוכל בן הזוג שלהם להקים משפחה חדשה. כתוצאה מהרצון להימנע מהנקודות קשות בזמן כתיבת ההסכפ, הם לא מגדירים מה יהיה בעתיד. ואז כאשר הגרוש או הגרושה מגיעים עם בת או בן הזוג החדש, הבעיות מתחילות לצוץ. האם לאמא או לאבא החורגים מותר לחנך את הילדים מסבב א'? מה יהיו פערי הכוחות בין הילדים הוותיקים לילדים החדשים? ומה יקרה באירועים משותפים? את הסוגיות הללו אין דרך לפתור חוץ מאשר בהסכמה בין ההורים עצמם. בגישור ניתן לעשות זאת גם שנים אחרי הגירושין.
יתרונו הגדול של הגישור הוא שהוא פותר את הסכסוכים הנקודתיים בלי הרבה דרמה ובלי נזקים גדולים לטווח הארוך. אז אל תהססו ולפני שאתם בוחרים לצאת למלחמה, תעשו את הניסיון להגיע להסכם של שלום וצדק עבורכם ועבור היקרים לכם.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן