ההורים מזדקנים והמשפחה על סף פיצוץ? כדאי שתשקלו גישור

ההורים מזדקנים והמשפחה על סף פיצוץ? כדאי שתשקלו גישור

קשה שלא להתחיל בקלישאה, אבל כן, זה קורה גם במשפחות הכי טובות: אחד ההורים או שניהם נזקקים לסיוע יומיומי. הצורך לעזור להם עלול להביא למריבות משפחתיות, חלקן כתוצאה של אי הבנה וחלקן עקב אי הסכמה, עד כדי משברים קשים. הדרך הנכונה לפתור משבר משפחתי כזה, שיכול לגרום לטראומות קשות, עוברת בחדר הגישור.

​​המצבים בהם יכול הגישור למנוע קרעים במשפחה, עד כדי צעדים משפטיים, הם בין היתר:

 איפה אבא יגור? כאשר המשפחה מתקשה להחליט איך לטפל בהורה בהמשך חייו.  האם ימשיך להתגורר בביתו, או שיעבור לגור עם אחד הילדים, או שאולי בכלל יעבור לדיור מוגן וכד'?

מי משלם? אם ההורה יעבור לגור עם אחד הילדים, שינוי שמצריך תוספת או שינוי בבית הילד, מי ישא בהוצאות?

מי דואג לצדיק? אחד הילדים מקבל על עצמו טיפול צמוד ועוזב את עבודתו. כיצד תתגמל אותו/ה המשפחה?

רוצים לדבר על זה עוד? היכנסו לפייסבוק של סולחה

גרה קרוב ומשלמת מחיר גבוה: אחת האחיות עוזרת להורים מדי יום בכל מעשיהם. שאר האחים הגרים רחוק מהורים לא מקבלים ממנה מידע מספיק על מצב ההורים. הם חשים אשמה על שאינם שותפים לטיפול בהורים, אבל רוצים גם להיות מעורבים בהחלטות החשובות. ובכל זאת עדיין הנטל נופל ברובו על זו שגרה קרוב.

ישנן משפחות שיכולות למצוא פתרונות למצבים המורכבים האלה בעצמן, רובן לא. המצבים הללו עלולים להביא למריבות גלויות, ניתוקים בין בני המשפחה, תביעות משפטיות בין אחים ועוד. הבחירה בגישור עדיפה על פני כל מעורבות חיצונית אחרת. זאת משום שהמגשר מאפשר למשפחה להגיע בעצמה לפתרון המתאים לה ביותר. פתרון שמושג מבלי לפרום את הקשרים המשפחתיים ואף יכול לחזק אותם. הגישור אינו פתרון מובטח, אבל מובטח שבמסגרתו יתקיים שיח כזה או אחר. שיח שבו בני המשפחה יוכלו להביא את עצמם לפתרון העדיף להם ואף יחתמו על חוזה גישור בניהם, כדי להתחייב לדרך החדשה.

כבני אדם אנו מונעים מאינטרסים שונים. הגישור הוא הדרך להעלות את האינטרסים החשובים לנו ולמצוא להם תשובות מספקות. בני משפחה שנקלעו לעימות פנימי או מבקשים להימנע ממנו, רצוי שישקלו את הגישור, בטרם ילכו לכל דרך אחרת.

רם אזרח, מגשר מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן