איך לשמר את מערכת היחסים עם הנכדים גם כשילדינו מתגרשים?!

איך לשמר את מערכת היחסים עם הנכדים גם כשילדינו מתגרשים?!

בעולמנו, ישנם סוגים רבים של מערכות יחסים, בין בני זוג, ילד והוריו, אדם וחיית המחמד שלו ועוד. יש המאמינים שמערכת היחסים המיוחדת במינה והמתגמלת ביותר שאדם יכול לחוות הינה בין סב ונכדו. לכל ילד מגיע לבלות זמן איכות עם סבא או סבתא שאוהבים אותו ללא תנאים. ישנה חשיבות רבה למערכת היחסים מאחר וכך גם הילד יכול ללמוד על החשיבות שבטיפול בהורה מבוגר וכיצד להתייחס אליו כאשר הוא מגיע לגיל השלישי. נשאל את עצמנו, האם לימוד ילדינו לניקיון, סדר ומשמעת חשוב יותר או נותן להם ערכים נעלים יותר מאשר בילוי זמן איכות עם הסבים שלהם?

אין ספק שהתשובה היא שהקשר עם הסבים חשוב יותר. ואם כך כיצד קורה שכאשר זוג מחליט להתגרש, הופכים הסבים והסבתות לגורמים מפריעים ולעיתים קרובות ההורים שוכחים את הערכים הבסיסיים, וגורמים לפגיעה אנושה בקשר בין הסבים לנכדים. פעמים רבות כשמתקיים הליך גירושין, מתרחשת הסלמה גם במערכת היחסים של בני הזוג עם הוריהם וחמיהם. למשל, אם סבא או סבתא בחרו לקחת צד, או שהפרשנות של ההורה היא כזאת. בכל מקרה שיקרה, כיוון שהמציאות בהליך הגירושין רגישה במיוחד. כל שינוי, אמירה ומעשה עלולים להתפרש בעיני הצדדים כקיצוניים ובעלי משמעות נסתרת של הסבים; אולי הסבים נתנו מתנה ומצפים ליותר מאשר "תודה"; הסבים מעודדים את הילד להיפגש עם ההורה השני; הסבים קושרים קשר עם הילד במטרה להשפיע על חשיבתו בכדי להשיג תוצאה שבניגוד להוריו ועוד. כל אלו דוגמאות למעשים שיכולים להיעשות מהמקום האוהב והטוב ביותר, אך להתפרש בצורה איומה.

אל תשכחו שגירושין של הילדים משפיעים באופן ישיר על הסבים, בדרך כלל אחד מבני הזוג עובר לגור בחזרה אצל הסבים, נטל גידול הילדים עובר בחלקו לסבים, הנאלצים לסייע לאבא או לאמא, התשלומים על הוצאות שונות כולל הוצאות הליך הגירושין עוברים לעיתים לסבים. כך שלמעשה הסבים אינם רק מעבר צדדים שלישיים בהליך הגירושין אלא מושפעים ישירות מהליך הגירושין.10501790_l

האם ניתן למנוע פילוג לא נחוץ ופוגעני שכזה?! התשובה היא- כן!

סבים יקרים, ישנם מספר דברים פשוטים שתוכלו לעשות ואשר יפחיתו את הנזק שעלול להיגרם בינכם לבין הורי נכדיכם, עקב הליך גירושין ובכלל. הדבר הראשון והמהותי ביותר הוא לא "לתפוס צד". כשהנכד כועס על אחד מהוריו, לא "לתפוס צד". כשההורים כועסים אחד על השני, אל תתפסו צד (גם אם ממש עומד לכם על קצה הלשון). אל תקנו לנכדים דברים שאחד ההורים אמר שלא יוכלו לקבל. אל תיפגעו ותרגישו "מנוצלים" כשההורים נותנים לכם להיפגש עם הילדים רק מתי שנוח להם, אם ההורים מחליטים להתגרש תנו להם את ההרגשה שאתם תמיד תאהבו אותם לא משנה מה. אל תמעיטו ברגשות שלהם בתקופה קשה זו (גם אם הם קיצוניים). במידה ומדובר בנישואין שניים של הצד שאינו ילדכם, תוכלו למנוע את אובדן נכדייך על ידי שיח גלוי ופתוח עם ההורה החורג החדש.

טיפוח טיפוח וטיפוח של מערכת היחסים עם שני ההורים. חשוב לכבד ולהעריך את החלטותיהם ואם מגיע הורה חדש לסביבה לכבד את רצונותיו ומקומו – בכך תבטיחו את מיקומכם בתור סבים לנכדים האהובים שלכם!

נקוד חשובה מאוד נוספת היא שאתם יכולים להוות נקודת איזון משמעותית ובעלת השפעה גדולה על האופן שבו ההורים יתגרשו וכך להשפיע באופן ישיר על החוויה שהנכדים שלכם יעברו. לצערי, סבים רבים בוחרים לקחת צד באופן שהם מגבים פומבית את הבן / בת שלהם על ידי נקיטה בעמדה שלילית כלפי בן הזוג. כך הם מלבים את הסכסוך וגורמים להחרפה. לא זו בלבד שההחרפה תפגע באופן ישיר בנכדים אלא תמנע ממכם להיות גורם משפיע בתוך התהליך כי תמיד תתפסו כגורם משפיע שלילית.

אתם יכולים לבחור בשתי אסטרטגיות התנהגותיות, האחת היא לשמור על שקט ולתמוך במעשים ולא במילים כך אתם משפיעים ללא התוצר של מלל שלילי. האסטרטגיה השניה היא לקחת חלק אקטיבי יותר ולהיות בקשר עם הצד השני תוך העברת מסר קבוע ואחיד שאתם כאן כדאי לסייע לשניהם ובמיוחד לנכדים לעבור את ההליך הגירושין הלא פשוט.

כך או כך ההתנהגות שלכם צריכה להיות של "מבוגר אחראי" תכוונו את הילדים שלכם ובני הזוג לשיח והידברות, תתמכו בפעולות שמביאות לשיח והידברות במיוחד על הנכדים ותסכימו לממן רק פעולות שמובילות להסכמה ולא למלחמה.

 הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה. >>> לכתבות נוספות לחצו כאן