האם האחדות הישראלית תשרוד את הימים הללו?

האם האחדות הישראלית תשרוד את הימים הללו?

"כולנו יהודים וכל כך נחמדים. יהודים במאה אחוז, גם השוורצע וגם הווזווז…" כך שרו כל תושבי השכונה בסרט האלמותי קזבלן. סרט שנעשה בימים בהם באמת היה הבדל בין יהודי ליהודי ובין אזרח סוג א' לאזרח סוג ב'. דווקא היום בתקופה בה אנו נוטים לחשוב שהתקדמנו והתפתחנו כחברה מערבית מתקדמת, כדאי אולי שנשוב ונסתכל אחורה על הימים ההם. אולי נמצא שם את הגורם המלכד שלנו כחברה.

בתקופה האחרונה אנו רואים יותר ויותר בעלי אינטרס כזה או אחר, המנסים בעזרת סיסמאות שליליות, ליצור תחושה של פחד ושנאה בתוך הציבור הישראלי.  בשבוע שעבר כאשר קראו כותרות העיתונים לכולנו לתפוס עמדה ולצאת לקרב נגד השונה מאתנו, ניסיתי להבין מהם בדיוק הדברים שגורמים לנו כל כך לרצות ברעתו של האחר? מהם הדברים שכל כך גורמים לנו לפחד מגורמים עלומים שמאיימים לכלותינו בתוך ארצנו?

 עומדים להתגרש? נקלעתם לסכסוך עסקי? הבית לגישור ויישוב סכסוכים מציע לכם פתרון מהיר, יעיל וזול >>>

כמגשר אני נתקל מדי יום באנשים שאומרים דבר אחד ומתכוונים לדבר אחר. אנשים שאומרים שהם רוצים לקבל את מלוא המניות של החברה אך בעצם מתכוונים שהם רוצים למכור אותה. אנשים שאומרים שהם אוהבים את בן או בת הזוג שלהם, כשבעצם הם מתכוונים לכך שהגיע זמנם לפרוש כנף ולמצוא אהבה חדשה. מדינות, ראשי מדינות ופוליטיקאים, פועלים בדיוק כמו אותם אנשים שאני פוגש בחדר הגישור. הם פועלים מהבטן ולא מהראש. הם פועלים מתוך אינסטינקט ולא מתוך מחשבה ארוכת טווח.

הרצון לקבל כבוד, הערכה, הכרה במעשיהם וכמובן השאיפה לקידום אישי, גורמים ליותר מדי אנשים בשלטון שלנו, להתבלבל. יותר מדי אנשים שאמורים להנהיג, החליטו שהכי טוב עבורם יהיה לפלג ולקטב בינינו. הם הבינו שככל שייצרו יותר פחד, כך הם יקבלו יותר תמיכה ויותר אהדה. לצערנו הם צודקים אך מדובר בצדק זמני. כמו בחדר הגישור וכמו שקורה בכל מו"מ, מכל עץ שאליו מטפסים, צריך יהיה לרדת בסופו של דבר. זהו חוק הטבע ואותו אי אפשר לשנות. פוליטיקאי שמפיץ סיסמאות מפלגות, יגלה בסופו של יום שהציבור שנשא אותו על כפיו, מבקש את שהובטח לו. הציבור שדרש דם ונקמה, יתאכזב ביותר כשיגלה כשהצהרות לחוד ומעשים לחוד.

ואז כשיתאכזב מהפוליטיקאי שיצר עוד שנאה לשווא, יאלץ הציבור לבחור במנהיג השקול שפועל מהראש או בפוליטיקאי אופנתי חדש, שילבה עוד יותר את השנאה ויטפס על עץ גבוה עוד יותר. האם ארצנו האהובה תשרוד עוד שנאה ועוד פילוג בינינו? העתיד יגלה…

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>>> לכתבות נוספות לחצו כאן