לוקחים גט מבית הדין הרבני

לוקחים גט מבית הדין הרבני

בחודש שעבר עלה לאקרנים סרטם של האחים רונית ושלומי אלקבץ, "גט". הסרט מתאר את סיפורה של ויויאן אמסלם, התובעת קבלת גט מבעלה בבית הדין הרבני. בית הדין הרבני, מוסד המשפיע בעוצמה רבה, על חייו של כל ישראלי, נתפס בעיני חילונים ודתיים רבים, כמקום שאינו משקף את הלך הרוח הקיים בחברה בישראל בשנת 2014.

היום הציבור בישראל רואה את מעמדה של האישה בצורה שונה לגמרי מכפי שהיה נהוג בעבר, בימים בהם נקבעה ההלכה בנושאי הנישואין והגירושין. התגובות לסרט היו רבות וסוערות. חלק מהמגיבים הבולטים לסרט, טענו שהמציאות עולה על הדמיון ושהיא קשה הרבה יותר מהמציאות העולה בסרט.

 האם חייבים לפנות לרבנות כדי להתגרש?

רוב הזוגות המבקשים להתגרש חושבים מיד על הליך משפטי ופונים לעורך דין. להחלטה הזו תוצאות רבות שהידועות בהן הן: עלויות כלכליות ונפשיות גדולות, פגיעה בילדים וכמובן שאיבוד זמן יקר שהולך לאיבוד. מהסרט "גט" עולה שוב ושוב העובדה שהליכים בבתי הדין הרבניים, נוטים להימשך עוד ועוד ולעיתים אפילו שנים רבות. שנים בהן נאלצים בני הזוג להגיע פעם אחר פעם לדיונים. דיונים בהם קולם לא נשמע, אלא קולם של עורכי דינם.

 ניתן למנוע את הסחבת הדיונית

למרות שרבים מודעים היום לאפשרות האלטרנטיבית, הגישור, אצל מרבית האוכלוסייה, קיים ההרגל לפנות לעורך הדין כאקט ראשון אף לפני שמודיעים לצד השני על הכוונה להתגרש. הדבר דומה לתחומים אחרים בחיינו. תחומים בהם יש לנו טענות כלפי תופעה כלשהי, אבל אנחנו לא פועלים כדי לשנות אותה. חדר הגישור הוא הדבר הרחוק ביותר מאולם בית המשפט: גם האישה וגם הגבר שווים בו לכל דבר, זכויותיהם כמגושרים זהות ויכולתם להשפיע על תהליך הגישור היא אינסופית. מדהימה העובדה שישנו פתרון כל כך פשוט ונכון ושעדיין רבים לא נעזרים בו.

שוויון בין המינים בחדר הגישור

הליך הגישור בנוי מטבעו לתקופה קצרה. החל משעות בודדות ועד חודשים בודדים, לא יותר. בני הזוג מנהלים בניהם תקשורת ישירה. מה שמוליך, באמצעות המגשר, להליך ממוקד, מהיר ואפקטיבי. תלותה של האישה בגבר במסגרת הליך גירושין בבית הדין הרבני, אינה קיימת בחדר הגישור. זאת מאחר ובחדר הגישור נשמר האיזון הבסיסי בין שני בני אדם, יהיה מינם אשר יהיה. החוויה העוברת על מי שמתגרש בגישור, יכולה לשמש מבוא הרבה יותר אנושי לתקופת החיים הבאה בחיי הזוג לשעבר.

רם אזרח, מגשר מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן