אנשי החוק הגיע הזמן שגם הם יתנצלו

אנשי החוק הגיע הזמן שגם הם יתנצלו

מאות אלפי ישראלים התגרשו וקרסו בבתי המשפט

בויקיפדיה כתוב ש"סליחה הוא תהליך שכלי, רגשי או רוחני שבו חדל אדם מלחוש עלבון או כעס כנגד אדם אחר על מעשה שהוא ראה בו כפגיעה, מחלוקת או שגיאה. לחלופין, סליחה היא הפסקת הדרישה לעונש או פיצוי". נשאלת השאלה האם אנו יכולים לבקש מאדם או קבוצת אנשים שאיננו שייכים אליה, לבקש סליחה מציבור המורכב ממאות אלפי אנשים?

יום הכיפור הוא היום בו יכול כל אדם לבקש סליחה ומחילה ולפתוח דף חדש לקראת השנה החדשה. במהלך ימי החג נעסוק כולנו במחשבה על האנשים שפגענו בהם ונבקש את סליחתם. בין האנשים שצריכים לומר סליחה, קיימת אוכלוסייה שעד כה קיבלה פטור מחובה, להתנצל בפני הציבור הישראלי. היום לאחר שבשנה האחרונה נפגעו עשרות אלפי ישראלים בעקבות מעשיה של אותה אוכלוסייה, הגיע הזמן שגם החברים באותה קבוצה יסתכלו לציבור בעיניים ויתנצלו. ומי היא אותה אוכלוסייה תשאלו, ובכן, מדובר בלא פחות ולא יותר מאשר באוכלוסיית השופטים והדיינים העוסקים בדיני המשפחה ובעורכי הדין המייצגים בני זוג שמעוניינים להתגרש.

1710768_l

כמעט כולם מפסידים

אמש (רביעי) שודר בערוץ 2 בשידור חוזר הסרט "היא תצא בלי כלום". בסרט שיצרה הבמאית טלי עובדיה, מספרים עורכי דין בכירים ואנשים שעברו גירושין קשים בבית המשפט, איך בגלל הרצון של עורכי הדין להרוויח יותר כסף, הם העלו את גובה הלהבות בין בני הזוג וגרמו להם לריב בבית המשפט כחיות אדם. כאילו ולא מדובר באיש ואישה שעד אתמול שררה ביניהם אהבה ואשר גידלו ביחד ילדים.

עורכי הדין אינם לבד. גם מערכת המשפט יודעת שברגע שהוגשו תביעות וכתבי הגנה, תתחיל מלחמה בין בני הזוג. מלחמה שתפגע בהם ובילדיהם נפשית ורגשית ותגמור את כל חסכונותיהם ורכושם. בתי המשפט ומשרד המשפטים, יודעים שהדרך הנכונה למנוע את המצב היא בחיובם של בני הזוג, לפנות לגישור לפני שהם פונים לבית המשפט. שרת המשפטים ציפי לבני כבר הודיעה לפני חודשים רבים שהיא תפעל לחוקק את החוק החשוב. אך בינתיים בכל יום עדיין נאלצים אלפי קורבנותיהם של עורכי הדין והשופטים לריב ללא הצדקה בבתי המשפט.

הילדים של המתגרשים נפגעים קשות

בשנת 2013 התגרשו 13,000 זוגות בישראל. מאחורי המספר הזה עומדים עשרות אלפי ילדים, שנאלצו לראות את הוריהם נלחמים כביכול למענם אך בפועל, נגדם. אותם ילדים נפגעו קשות: יכולותיהם החברתיות נפגעו, היכולת ללמוד ירדה, היכולת להנהיג כמעט ונעלמה ויש גם סיכוי סביר שגם הם יתגרשו ויעבירו את הנזק הלאה לילדיהם. הכל בגלל אותו עורך דין שרצה להתפרנס ולא יכל לוותר לבני הזוג התמימים ולאפשר להם לסיים את הנישואין בקלות.

הכל כבר ידוע. נותר רק להביא את הפתרון ולהפסיק את הסבל

בשנה הבאה נקווה שיעבור החוק שיעצור את הפגיעה האנושה במאות אלפי ישראלים. בשנה הבאה נקווה שעורכי הדין לא "ישאירו את המצפון" בבית וכן יביאו אותו לעבודה. בשנה הבאה נקווה שבתי המשפט יסרבו לקבל תביעה מיותרת רק בגלל שזה הנוהג. השנה הבאה נקווה שכבר במזכירות בתי המשפט  מישהו יגיד לתובע ולתובעת שיעצרו ויחשבו האם הם באמת רוצים להיכנס למלחמה הזאת ולא להתגרש תוך כמה שעות בעזרתו של מגשר.

השנה כולנו נבקש סליחה. נקווה שגם עורכי הדין והשופטים יעשו כמונו. למרות שגם הם מבינים שיש מעשים שמאוד קשה לסלוח עליהם.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן