דרושים שניים לטנגו עם סילוורה

דרושים שניים לטנגו עם סילוורה

 ד"ר דוד סילוורה הוא דמות מוכרת ואהודה על כל מי שעוסק בעולם הגישור. סילוורה הוא אחד מאבות המזון של עולם הגישור וחתום בין היתר על מספר ספרים וחומרי לימוד הקשורים לעולם הגישור. לרגל השקת ספרו החדש של ד"ר סילוורה, אנו שמחים להביא לכם באופן בלעדי ראיון אישי ונוקב על הגישור ועל הקשר עם הציבור ועם מערכת המשפט.

"אני מגשר כבר שנים רבות ותמיד הופתעתי מהסיבות שגורמות לאנשים להגיש תביעות משפטיות. חלק גדול מהן היו מדומות, חלק קנטרניות, מעט מאוד היו תביעות רציניות."הקילומטראז' הארוך של סילוורה בגישורים הוביל אותו לשאול את עצמו מה מניע אנשים להגיש תביעה משפטית ומדוע הם תמיד מתמחרים את הסבל שלהם בסכומים כספיים כל כך גדולים. סכומים שבאים לביטוי בבקשה של פיצויים ועוגמת נפש?

"הגעתי למסקנה שמאחורי הכסף מסתתר סיפור. ומאחורי כל סיפור מסתתר אדם. אני בהחלט מסכים עם הכותרת של ספרו של מורטון מנדל, "הסוד טמון באנשים", וכך אני גם פועל". האמונה באנשים הביאה את סילוורה לכתוב יחד עם הסופרת שוש הרטום שעברה לאזור המרכז אחרי שנים רבות של מגורים וגישורים בעיר אשדוד. "תוך כדי שיחה, עלה הרעיון לכתוב ספר של סיפורי גישור המבוסס על סכסוכים אמתיים שגם אני וגם שוש גישרנו בהם באופן אישי." מספר סילוורה על המפגש שהוביל לכתיבת הספר המרתק "דרושים שניים לטנגו" ספר שמרכז סיפורי גישור אמתיים שבהם גישרו דר' דוד סילורה- מגשר מהו"ת ומנכ"ל מרכז סילפר לגישור והדרכה והסופרת ומגשרת שוש הרטום. כל הגישורים המתוארים בספר הם אמתיים אך פרטי הזיהוי של הדמויות המעורבות טושטשו על מנת ולשמור על הכלל היסודי בגישור הוא סודיות וחיסיון.

הוצאתו של ספר היא קשה בכל מצב וכשמדובר על ספר בנושא הגישור, מדובר על עבודה קשה עוד יותר. "עבדנו על הספר הזה כמעט שנה וחצי. כיוון שהיה עלינו לבחור את תיקים המתאימים, לטשטש את הזהויות, לכתוב סיפור שמבוסס על כתב התביעה, כתב ההגנה ומה שהתרחש בחדר הגישור, לנסח נכון וכמובן לערוך ולעשות הגהה".

סילוורה-יחצ

סיפורים אמתיים מספרים מציאות אחרת

הרציונל שעומד מאחורי הסיפורים הוא מחד להביא סיפורים אמתיים שכל אדם, עשוי למצוא את עצמו בסיטואציה דומה להם, ומאידך לתת גם את הפן המקצועי של שיטת הגישור. דהיינו כיצד לגרום לשני צדדים הנמצאים בפער עצום של הסכמות ולגרום להם להתקרב האחד לשני ולשנות את דעתם.

מהו לדעתך ההבדל בין גישור למשפט?

סילוורה מסביר את אמנות הגישור שלו כך: ""אלברט איינשטיין אמר "לעולם אי אפשר לפתור בעיה אם אותה חשיבה שיצרה אותה". לכן משימתי הראשונה כמגשר, היא להבין עם הרבה אמפטיה את הסיפור שהצדדים מספרים לי ולעשות לו מסגור מחדש שהצדדים יסכימו לו. בכך אני גורם להם לראות את הסכסוך שלהם בצורה אחרת. זה סוד הגישור או אולי נאמר "קסם הגישור" שגורם לצדדים לעבור ממצב של קרב למצב של קרבה."

בנוגע לעומס בבתי המשפט אומר לנו סילוורה: "לדעתי עדיף למצוא תקנים לפקידים או פקידות שיעבירו תיקים למגשרים מאשר למנות עוד שופט או שניים." "הייתי רוצה לראות בתקציב המדינה התייחסות לגישור כפי שקורה במדינות אחרות בעולם. ידוע למשל בקנדה בתי המשפט מעבירים תיקים למגשרים ומתקצבים מספר שעות מינימאלי. גם בארה"ב יש בתי המשפט שמעבירים תיקים למגשרים וקובעים מראש כמה שעות יתנהל הגישור בעלות שבית המשפט קבע."

"המדינה צריכה לעודד את הגישור על ידי כך שדבר ראשון יחייבו צדדים שבמחלוקת לפנות למגשר שהם בוחרים, לפני הגשת תביעה משפטית. בצורה זאת תיחסך מראש תשלום האגרה, הוצאות המשפט, שכר טרחת עורכי הדין, הוצאות שכר בבית המשפט ובסופו של דבר מאחר ובמקרים בהם הצדדים הגיעו לגישור לפני הגשת תביעה, יש סבירות של מעל 90% שיגיעו להסכמה, יעלם לחלוטין העומס מבתי המשפט."

  בעקבות המקרה בו שופטת ישבה בגישור והפרה את חובתה לחיסיון ההליך, אומר סילוורה "שלאור הביקורת של נציב קבילות נגד ה שופטים שטען כי שופט אינו יכול להיות מגשר בעת בעונה אחת ובהכירי את מה שמתרחש בעולם הגישור הן בעולם המשפטי והן בקרב הציבור, ייתכן ויש מקום לחשוב ברצינות על הפרדה מוחלטת של הגישור מבתי המשפט. דהיינו בית המשפט יעסוק בשפיטה. המגשרים יעסקו בגישור. והציבור יחליט האם לפנות למגשרים שיוסמכו בחוק ויהיו נתונים לפיקוח וכללי באתיקה, או לבית המשפט. לדעתי הציבור יבחר נכון ויפנה למגשרים."

שאלנו את ד"ר סילוורה מה דעתו על  השיח הקיים לאחרונה ועל פיו יעמדו בקרוב גורמים הפועלים בדרכים לא חוקיות לקבלת תיקים מבתי המשפט, אל מול אישומים פליליים? בתגובה אמר ד"ר סילוורה שאין ספק שהמצב כעת הוא נוראי. "האנשים האלה ממש לא פועלים כמגשרים" למרות שהוא בחר להרחיק את עצמו ממאבקי הכוחות, סילוורה לא מוותר וקורה למגשרים להתאחד ולפעול יחד כמגשרים. "בהזדמנות זו אני רוצה לקרוא לכל האנשים המכירים בחשיבותו וביתרונו של הגישור המקצועי, לפעול יחד לקידום הגישור בישראל ולעזור להטמעתו בציבור הישראלי כדרך חיים וכדרך מועדפת ליישוב סכסוכים." אומר סילוורה בהתכוונו למחלוקות הקיימות בין ציבור המגשרים שאינו משכיל להתאחד תחת המטרה להסדיר בחקיקה שוויונית וברורה את מקצוע המגשר ואת הקשר בין הגישור לבתי המשפט.

 איך אתה חושב שהציבור יכול להכיר את הגישור אם אין מגשרים פעילים?

"ספרי "דרושים שניים לטנגו" הוא ניסיון לנסות ולהטמיע את הגישור בישראל. אני בהחלט קורא לציבור הרחב ובעיקר לאנשים שלמדו גישור, להתמקצע ולהתעמק עוד בתוכן מקצועי בנושא הגישור, ולנסות לעבוד בצורה רצינית ולא כחלטורה. אני חושב שמגשר שאינו מחזיק משרד ואתר אינטרנט שהם דבר בסיסי ביותר היום, לא יהיה אטרקטיבי לציבור שיתייחס אליו שלא ברצינות. לצערי כך גם יהיה היחס לגישור בכללותו בגלל אותו חוסר מקצועיות."

בנוגע ליחסה של המדינה לגישור קורא סילוורה לקברניטי המדינה להפוך את הגישור מעיסוק למקצוע ולראות בו מקצוע מועדף או מקצוע שיש לעודד את הטובים ללכת אליו (הטובים לגישור).

לסיכום אומר לנו ד"ר סילוורה שהפתרון לתחלואות רבות של החברה בישראל יקרה אם הציבור הרחב יצביע ברגליו ופשוט ילך למגשרים מקצועיים לפני שהוא פונה לעורכי דין ולבתי המשפט.

הספר "דרושים שניים לטנגו" יוצא בימים הקרובים לאור ואנו בהחלט ממליצים עליו לציבור הרחב בכלל ולציבור המגשרים בפרט. אומרים שהגישור הוא אלטרנטיבה למשפט אבל הגיע הזמן לחשוב אחרת, המשפט הוא אלטרנטיבה לגישור, הספר החדש מראה את הדרך הנכונה לשם.

הכתבה מטעם פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן