מדוע הבן שלי וכלתי לא מגיעים יותר לבקר אותי?

מדוע הבן שלי וכלתי לא מגיעים יותר לבקר אותי?

מדוע הבן שלי וכלתי לא מגיעים יותר לבקר אותי? זאת שאלה שנשאלתי על ידי אישה מבוגרת שחוותה בזמן האחרון את הניתוק הצורב והקשה מבנה ואשתו.

נכון היה ויכוח קולני בינינו, היא אומרת, על עניינים כספיים, אך לא יכול להיות שזאת הסיבה לכך שלא עונים לי לטלפון. לא באים אלי ולא שולחים אלי את הנכדים. הוסיפה בקול רועד ופגוע.

כאשר ילדים מבוגרים, הורים לילדים, כועסים, מתנתקים ומתרחקים מהוריהם, יש לכך השפעה הרסנית ומייסרת להורה שנותק. הורה שלא תמיד מודע לעוצמת הכעס של ילדו ולא מבין את ההקשר בינו לבין הניתוק.

מנתקים יחסים ומאבדים משפחה

לעיתים הניתוק נבחר כדרך ל"העניש" את ההורה על החלטה שגויה. כך לפחות מנקודת ראותו של הילד. הבעיה בניתוק קשרים היא שהיא מתחילה בהחלטה קטנה שאי אפשר לדעת כיצד תיגמר. הניתוק יכול להמשיך בלי יכולת להפסיקו ומבלי שאף אחד מהצדדים מוכן "לרדת מהעץ" ולסדר את ההדורים בין בני המשפחה.

מרבית האנשים מרגישים שמשפחה היא מקור לתמיכה, לקבלת חום ואהבה. משפחה היושבת סביב ארוחה משפחתית באווירה חיובית ומחויכת. אלא שבמשפחות רבות קיימים ניתוקים בין חלק מבני המשפחה, ניתוקים העלולים להימשך שנים ארוכות. ניתוקים שלעיתים אינם מתאחים לעולם. והעצוב ביותר הוא שהדרך הפגומה הזו נלמדת על ידי הדור הצעיר במשפחה.

הדרך היחידה להתחיל לפתור את המחלוקות ולחבר את שנותק היא פשוטה. למצוא את הדרך לדבר!

13380538_l

איך מתניעים שיחה לאחר נתק של שנים

אפשר להתקשר ולנסות לקבוע פגישה להידברות, אם אין מענה בטלפון אפשרי פשוט להגיע לבית בן המשפחה ולבקש לדבר.

נכון זה נשמע פשוט, אך לעיתים הכעס והפגיעה לא מאפשרת אף לעשות צעד כזה מול אדם שמאהוב וקשוב הפך להיות מנותק ואטום.

דרכים נוספות ליצור את הקשר הם בעזרתם של בני משפחה וחברים. אלו יוכלו לתווך בין המסוכסכים מבלי להיכנס לפרטים רגשיים מדי של הסכסוך.

שיטה יפה שאפשר להיעזר בה אך בשיקול דעת היא כתיבת מכתב. הבעיה בכתיבת מכתב היא שיש נטייה לעיתים להפוך את המכתב לכתב אשמה. המטרה של המכתב צריכה להיות להביא את הצד השני לשיחה פרונטאלית. אל תנסו להעביר את כל המסרים דרך הכתב מאחר ולעולם לא תדעו איך מפרשן אותם הצד השני. רק בשיחה פרונטאלית ואישית תוכלו לוודא שאתם והיקרים לכם מבינים אחד את השני.

וכמובן שאפשרי לפנות לגישור. גישור שמאפשר הידברות שמכוונת על ידי מגשר ניטרלי, מגשר לא מושפע, שיכול אף להתקשר, באם צריך לאחד הצדדים ולתאם את הפגישה הראשונה. זאת תוך העברת המסר שיצירת הקשר המחודש לא תגרום לשום הפסד משום צד. ההבנה שעצם ההידברות באה מתוך מקום של חוזקה ויכולת להבהיר לצד השני במה דברים אמורים, תוביל אתכם להשלמה עם היקרים לכם תוך כדי שלא ויתרתם על החשוב לכם.

וזה עובד! כמו מגע של קסם ! המלים נאמרות ולאט לאט מתבהרים העניינים, ויש שיח, ויש הקשבה ואף חיוך בסוף.

סיגי עמבר, מגשרת מטעם הבית לגישור וליישוב סכסוכים

הכתבה מאת סולחה פורטל הגישור הישראלי >>> לכתבות נוספות לחצו כאן