כל מה שרציתם לדעת על מהפכת הגירושין בישראל

כל מה שרציתם לדעת על מהפכת הגירושין בישראל

בשורה למתגרשים: בעקבות סכסוכי גירושין רבים, שהובילו לפגיעה קשה בבני הזוג ובילדיהם (לעיתים עד מקרי אלימות קשים), החליטו לפני כחודש בכנסת ובמשרד לקחת מעורכי הדין את נישת הייעוץ המידי, (שגורם לא פעם להחרפת הסכסוך) ולהעביר את תפקיד נותן המידע לעובדים הסוציאליים שביחידות הסיוע.

במילים אחרות: עם כניסת החוק לתוקף, לא תתאפשר עוד הגשת תביעות בעניין סכסוך משפחתי באופן מידי, ולמעשה מוטלת חובה להגיש בקשה ליישוב סכסוך בטרם הגשת תביעות מסוג זה, דבר שהיה בגדר רשות בלבד עד כה.

החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), התשע״ה- 2014, התקבל ב- 8.12.2014 – יומו האחרון של מושב הכנסת, ומעתה כל זוג שמעוניין להתגרש יחויב לפנות עוד לפני הגשת כתבי תביעה והגנה, להליך קבלת מידע ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט.

 מדובר על שינוי דרמטי בתחום הגירושין בישראל. עם כניסת החוק לתוקף, צד שיהיה מעוניין להגיש תביעות בעניין של סכסוך משפחתי, יהיה מוכרח להגיש תחילה בקשה ליישוב סכסוך לערכאה שיבחר – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין האזורי הרבני.

לאחר הגשת הבקשה, יחידת הסיוע הרלוונטית תנסה לסייע לשני צדדים ליישב בהסכמה את הסכסוך. רק לאחר חלוף המועד הקבוע בחוק ובהיעדר הסכמה בין הצדדים ביחס לסכסוך המשפחתי, תינתן לאותו צד שהגיש בקשה ליישוב סכסוך, זכות מוגבלת בזמן להקדים ולהגיש תביעותיו לערכאה שיבחר.

היתרונות הבולטים בחוק:

1.      ירידת דרמטית בכוחם של עורכי הדין לענייני משפחה להחריף את המחלוקות בין בני הזוג. כעת בני הזוג יופנו לקבל מידע לפני שמגישים כתבי תביעה והגנה (שהם הגורם העיקרי למלחמות הגירושין הקשות). יהיה פחות צורך בעורכי דין לענייני משפחה ומרבית המחלוקות והגירושין יסתיימו בהסכמה ובמהירות.

2.  על פי נתונים ממדינות אחרות, שהעבירו חוק דומה: כאשר ייכנס החוק לתוקפו צפויה ירידה של 90 אחוזים! בכמות המתגרשים בעזרת עורכי דין ובבתי המשפט.

3.  הזוגות המתגרשים יועברו לעובדות סוציאליות, שבצוותא איתן יחליטו האם ללכת לטיפול זוגי או לגישור. הדבר יגרום ליותר אנשים לבחור לעצמם מגשר באופן פרטי ולדלג על התיווך של העובדת הסוציאלית.

מערכת סולחה, מאתר המגשר יניב שוורצמן, פירמת הגישור המובילה בישראל.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

חושבים להגיש תביעה? רגע לפני.. לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: