הכל ידוע מראש והבחירה נתונה. רק למי?

הכל ידוע מראש והבחירה נתונה. רק למי?

ריח של בחירות באוויר. השחקנים כבר נכנסו לזירה. המועמדים והמפלגות ביחד עם כל היועצים למיניהם, מסדרים את כלי המשחק על השולחן, מתחילים להציף את המדיות במסרים ובסיסמאות. מנסים לגרום לציבור להרגיש. להרגיש תקווה או פחד, להרגיש אהבה או שנאה, העיקר שירגיש. שירגיש כדי שישכח לקרוא את האותיות הקטנות.

בחירות הן חגיגה, חגיגה לזכות הבלתי מובנת הזאת שיש לנו להשפיע על גורלנו. אלפי שנים הוחזק גורלו של הציבור הרחב, בידיהם של בעלי המאה. כל הנחיה והוראה שהיה מקבל האדם הפשוט מהשלטון הרודני, הוא היה חייב לבצע. היום המציאות היא אחרת. היום אנו חופשיים לבחור בהתאם לאינטרסים שלנו ולפעול למען הדרך הטובה לנו ביותר. אז למה אנחנו לא עושים זאת?

האם יש ניגוד בין טובתו האישית של האזרח לבין טובת המדינה?

האם כאשר אנו מתלוננים על המצב הכלכלי, על יוקר המחיה ועל הקושי לחיות בארצנו, אנו חייבים להיות בעלי דעה כזו או אחרת בנושאי הלאום שלנו? האם "הזכות" לקטר על יוקר המחיה שייכת רק לצד השמאלי של המפה? האם אהבת הארץ והציונות שייכת רק לצד הימני? מדוע לא יכול להיות מצב בו אדם שסובל מיוקר המחיה, חושב שהמדינה צריכה לעשות יותר כדי להוריד מחירים ובו בזמן מאמין שזכותו של העם היהודי על ארץ אבותינו, היא בלתי מעורערת?

ברור שאין סיבה שכזו. ימנים ושמאלניים סובלים ביחד מיוקר המחיה ובשני המחנות יש הרבה יותר אוהבי המדינה משונאיה. אז למה אנחנו ממשיכים לריב? למה אנחנו לא מצליחים למצוא את הנקודות המקרבות בינינו? למה אנחנו מחפשים מיד את המחלוקות המפלגות?

עומדים להתגרש? נקלעתם לסכסוך עסקי? הבית לגישור ויישוב סכסוכים מציע לכם פתרון מהיר, יעיל וזול >>>

הזכות להצביע גוררת חובה להבין על מה מצביעים

רגע לפני שמתחילות ההשמצות הקשות בין המתמודדים לעצמם, רגע לפני שמפלס השנאה עולה, עשו לכם טובה ושאלו את עצמכם שלוש שאלות שיעזרו לכם למקם את הלב והראש במקום אחד:

מהם הערכים החשובים לכם באופן אישי: כתבו על דף את תכונות האופי המתאימות לכם ביותר: נחמד, אדיב, שתלטן, חברי, תומך, אוהב, וכו'. במידה ואתם מתקשים תוכלו לבקש מחברים לכתוב מי אתם עבורכם.

מה אתם מצפים שהמדינה תעשה עבורכם? האם למדינה צריכה להיות  מעורבות בחיי האזרחים? עד כמה היא צריכה להיות מעורבת? האם צריך לתת לשוק לעשות כל מה שהוא רוצה או שלמדינה יש מקום למעורבות בסדר היום האזרחי שלכם?

מה אתם מצפים שהמדינה תעשה למסכנים ביותר? חברה נמדדת ביחסה לחלשים ביותר. לכן חשוב לדעת מה אתם הייתם רוצים שהמדינה תעשה עבור אנשים שמזלם לא שפר והם לא זכו בחיים קלים? זכרו שאיש אינו חסין מעוני. גם לא אתם.

אחרי שתסיימו לענות על כל השאלות תצטרכו לנקות את הראש ולהשאיר את הלב על המדף. זה הזמן להתחיל ולחפור במצעי המפלגות ובאמירות של האנשים הנמצאים באותן מפלגות. תתחילו דווקא במפלגות שאתם לא אוהבים. קראו את המצע של המפלגות הללו וחפשו בו את הדומה והקרוב לערכים ולמטרות שרשמתם. קל למצוא את הניגודים ולדלג הלאה, הבעיה בפסילה הזו היא שאתם עלולים להחמיץ הרבה מידע חשוב שבכל מקרה יחזק את ההבנה שלכם בערכים ובדברים החשובים לכם. לאחר שתסיימו לסמן את כל הדברים הדומים והשונים בין המצע של כל המפלגות לבין הערכים והמטרות שלכם, הכניסו את כל המידע לטבלה, מחקו את שם המפלגה ובחרו במפלגה שיש לה יותר ערכים ומטרות שקרובים לרצון ולדעה שלכם. בדקו לאיזו מפלגה אתם שייכים. הרימו את הלסת שנפלה על הרצפה ורוצו לספר לשכנים שאתם בכלל לא מה שחשבתם שאתם.

הכתבה מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן